Opuchlizna, obrzęk i ropa wokół paznokcia – Zanokcica, Zastrzał – co robić, jak leczyć?

zanokcica-mini

Zanokcica to choroba wynikająca z zakażenia wałów w okolicy paznokcia powodowanego przez bakterie lub grzyby. Zwykle do takiego zakażenia dochodzi w wyniku jakiegoś uszkodzenia naskórka, nawet delikatnego.

Często przypadłość ta pojawia się po manicure lub pedicure, gdy podczas zabiegu naruszona zostanie skóra wokół paznokcia. Dlatego też warto przemyć paznokcie i palce na przykład wodą utlenioną w celu dezynfekcji.


fot. Pixabay CC0 + modyfikacje własne

Objawy

W pierwszej kolejności pojawia się obrzęk, opuchlizna i ból, później ropa, która jest koloru żółtego. Zanokcica może mieć różny przebieg – czasem wymaga interwencji, a czasem nie. Jeżeli przebieg choroby jest bardzo gwałtowny lub długotrwały (przewlekły) to należy udać się do lekarza. Czasami może być konieczna interwencja chirurga, który zrobi nacięcie i pozwoli odpłynąć ropie.

Obrzęk i ropa w okół paznokcia - zanokcica

Jak leczyć?

W poradnikach medycznych można znaleźć domowe sposoby leczenia zanokcicy taki jak na przykład:

 • Moczenie palca w roztworze wody z szarym mydłem – należy je wykonywać kilka razy w ciągu dnia.
 • We wczesnym stadium można spróbować zamaczania koniuszka palca z zaropiałym miejscem we wrzątku – oczywiście trzeba to robić bardzo szybko i precyzyjnie, aby się nie poparzyć.
 • Maczanie palca w roztworze Altacetu – zmniejsza obrzęk.
 • Jeżeli ropa jest blisko wierzchniej warstwy skóry, można zdezynfekowaną wcześniej igłą lekko nakłuć skórę, aby pozwolić ropie odpłynąć. Palec i paznokieć również należy zdezynfekować.
 • Pomocne mogą też być specjalne maści
 • W przypadku przewlekłych lub silnych objawów po wizycie u lekarza może być konieczna kuracja antybiotykowa.

Choroba ta w niektórych przypadkach może trwać nawet kilka miesięcy, jeżeli objawy są silne i występuje duży ból, który nie ustępuje, to nie należy jej bagatelizować i lepiej udać się do lekarza.

12 Komentarzy do "Opuchlizna, obrzęk i ropa wokół paznokcia – Zanokcica, Zastrzał – co robić, jak leczyć?"

 1. Maryśia pisze:

  Najlepiej najpierw zamoczyć we wrzątku odczekać kilka dni i przebić igłą tak żeby ropa mogła odpłynąć. Mi pomogło. Jak ropa będzie zostawać to może się to rozwijać i ciągnąć bardzo długo.

 2. Elja pisze:

  Mi samo pękło pod wpływem nacisku i ta zakażona ropa, czy co to tam jest w środku samo wypłynęło, po kilku dniach się zgoiło, ale nie ukrywam bolało

 3. gonia98 pisze:

  U mnie z zastrzałem było ciężko i musiałam pojawić się u chirurga. Bolało,ale przebił wszystko igłą i oczyścił, jeśli samemu nie daje się rady lepiej iść do lekarza i nie ryzykować zakażenia

 4. ewelka pisze:

  wszystko przede mną chodzę z tym … od 3 dni. Idę działać

 5. Asia pisze:

  Nie wiem czy wiecie, ale właśnie zanokcica jest spowodowana wrastającymi paznokciami. Niestety również mnie to dopadło.

 6. Maciej pisze:

  Bolało mnie i napuchło od 3 dni. Zamoczyłem kilka razy w bardzo gorącej wodzie (prawie wrzątek). Ropa wypłynęła. Już czuję różnicę :)

 7. Ktoś XDD pisze:

  NWM jak będzie, ale szczerze to waliłam w to długopisem i ropa zaczęła wypływać i sama jeszcze cisnęłam żeby wypłynęła. Bolało bardzo, ale dla mnie jest OK. Później założyłam zimny opatrunek i zobaczę co będzie jutro! :) Żółty cosiek zniknął, ale jeszcze mam większego palca niż inne. Pewnie przez tą ropę. Zobaczę co z tego będzie jutro.

 8. Kamila pisze:

  Proponuję następny razem zastąpić długopis zdezynfekowaną igłą 😉

 9. Julia pisze:

  Mi pomogło smarowanie mascia chtiolową. Po dwóch dniach smarowania i zawijania bandażem pęcherz ropny pękł pod wpływem małego nacisku, a obrzęk ustąpił po dwóch dniach godzinnego moczenia w roztworze wody z szarym mydłem, dwa razy dziennie. Polecam spróbować i życzę wszystkim zdrowia ^^

 10. Ewa pisze:

  Hej,

  Czy zamiast w szarym mydle można namaczać w sodzie? Nie mam możliwości kupienia szarego mydła, gdyż jestem w Australii, a właśnie zrobił mi się obrzęk… :/

  Proszę o rade.

  Dziękuję i pozdrawiam.
  Ewa

 11. Naomi pisze:

  Nie wiem czy soda może być substytutem szarego mydła. Podobno szybki wsadzenie palca we wrzątek pomaga. Dosłownie na ułamek sekundy, żeby się nie poparzy. W praktyce nie wiem czy mi to coś dało.

  Zdezynfekuj igłę, delikatnie przekuj i wyciśnij ropę. Zaboli, ale o wiele szybciej się zagoi.

 12. Dorota pisze:

  Zanurzanie chorego palca we wrzątku pomaga na pewno, wiem z doświadczenia. Jak również moczenie w roztworze szarego mydła. No i smarowanie maścią ichtiolowa, albo maścią Wiśniowskiego.

Zostaw komentarz

Powered by: WP