Właściwości lecznicze i pielęgnacja Żyworódki

Żyworódka (Kalanchoe Pinnata) to cudowna roślina, o której część mieszańców Europy do już słyszała i jest nią niezmiernie zachwycona. Wciąż zwiększa się ilość entuzjastów wspomnianego ziela, które jak się okazało kilkaset lat temu ma właściwości lecznicze.

żyworódka PinnataŻyworódka była przywieziona do Europy z Madagaskaru. Kalanchoe Pinnata jest nieustannie zielona, a jej piękne mięsiste łodygi posiadają wielką ilość płynu o działaniu leczniczym. Żyworódka jak sama nazwa rodzajowa wskazuje jest zieleniną wypuszczającą małe żyworódki. Wówczas gdy żyworódka macierzysta uzyska sporą wielkość i odpowiedni wiek, na zakończeniu poszczególnych liści tworzy małe nasionka. Każda ze wspomnianych roślin jest niezależną rośliną wyposażoną w swój własny system korzeniowy. Powinno się odszczepić taką żyworódkę od rośliny matki, włożyć do gruntu, aby po czterech miesiącach posiadać we własnym mieszkaniu ładną i nie posiadającą chorób leczniczą Kalanchoe Pinnata.

Uprawa i pielęgnacja Żyworódki

Utrzymanie tego zioła nie należy do skomplikowanych. Ważne jest żeby zagwarantować żyworódce dobre warunki i nasłonecznienie. Bez należytego światła liście żyworódki blakną, a Żyworódka karłowacieje. Najszybszy okres wzrostu sadzonki przypada na kwiecień – w tym czasie Żyworódka rośnie najbardziej bujnie, natomiast w zimie zaprzestaje wzrostu.

Właściwości lecznicze Żyworódki

Kilka lat temu ludzie odkryli cudowne lecznicze cechy Żyworódki. Dokładnie chodzi o sok będący w łodygach tego ziela. Wskazano iż sok z żyworódki pomaga na stany zapalne, niszczy zarazki i ma cechy antyseptyczne. W związku z tym zaczęto z Żyworódki opracowywać dużą ilość leków i specyfików.

Niżej prezentujemy wykaz schorzeń, chorób oraz ułomności ludzkiej krasy z jakimi świetnie radzi sobie Żyworódka:
1) sucha skóra,
2) ciężko gojące się zranienia i oparzenia
3) reumatyzm
4) choroby skórne
5) rozmaite bóle

Roślinę można wykorzystywać dodatkowo wewnętrznie w przypadku powszechnie występujących chorób:
1) problemy z oddychaniem przez nos
2) ból garda
3) kaszel

Roślina ta ma wiele zastosowań w farmakologii, a także kosmetologii. Najbardziej znane formy zastosowania żyworódki to:
1) preparat do smarowania z Żyworódki
2) balsam z Kalanchoe Pinnata
3) nektar z Żyworódki
4) Nalewka z Kalanchoe Pinnata

Kalanchoe Pinnata nie bez powodu została nazwana rośliną stulecia. Z jej leczniczych prawidłowości korzystały nasze prababcie, my również stosujemy ją i z całą pewnością wykorzystywać ją również będą nasze prawnuki.

Aktualizacja:

Żyworódka Pierzasta, a Żyworódka Pinnata

Dzięki jednemu z naszych czytelników wykryliśmy błąd w nazewnictwie (dotyczący polskiej nazwy tej rośliny), który też powszechnie pojawia się w informacjach podawanych przez ekspertów, a nawet poważne instytucje. Otóż Żyworódka Pinnata jest bardzo często określana w Polsce jako Żyworódka Pierzasta, podczas gdy Żyworódka Pierzasta to inna roślina, należąca do tego samego gatunku – Żyworódka Kalanchoe Daigremontiana.

6 Komentarzy do "Właściwości lecznicze i pielęgnacja Żyworódki"

 1. Joooo pisze:

  To na obrazku to nie jest żyworódka pierzasta (Kalanchoe daigremontiana) tylko często z nią mylona żyworódka Kalanchoe pinnata. Radzę poprawić 😉

 2. Joooo pisze:

  Ogólnie cały artykuł nie dotyczy żyworódki pierzastej (Kalanchoe daigremontiana), więc jak już to proponuje zmienić tytuł bo myli 😉 Żywóródka pierzasta to nie „pinnata” tylko „diagremontiana”.
  Pozdrawiam 😉

 3. admin pisze:

  Rzeczywiście ma Pan/Pani rację, chociaż wielu ekspertów i nawet poważnych instytucji podaje Żyworódkę „Pinnata” w języku polskim jako Żyworódka Pierzasta, ale sprawdziłam dokładnie i polska nazwa „Żyworódka Pierzasta” powinna być przypisana tylko do „Daigremontiany”, bo w efekcie są to dwie rośliny, chociaż należące do tego samego gatunku.

  Poprawimy zaraz po konsultacji z naszym ekspertem.

  Dziękujemy i Pozdrawiamy
  Administracja

 4. Empe pisze:

  Do Jooo:
  Czy K. pinnata, czy K. daigremonta (nie daigremontiana) jest Żyworódką pierzastą, to jest trudne do rozstrzegnięcia, bo:
  K. pinnata ma liście pierzaste (liść złożony), więc pasowałoby na pierzastą.
  K. daigremonta ma liść pojedynczy, ale za to ma o wiele bardziej widowiskowe rozmnóżki na liściach, więc niektórzy tłumaczą tym użycie nazwy „pierzasta”.

  Biorąc pod uwagę zamieszanie w nazwach botanicznych, nie podejmuję się rozstrzygania, która z nich jest w rzeczywistości żyworódką pierzastą.
  Wiem natomiast, że prof. Różański wskazuje K. pinnata jako tą, która ma właściwości lecznicze. Ja natomiast mam w domu K. daigremonta i stosuję na skaleczenia, oparzenia, ropiejące rany – wyłącznie zewnętrznie i nie zauważyłam, żeby jej czegoś brakowało we właściwościach antyseptycznych i gojących. Analiz chemicznych jednak nie prowadziłam.

 5. Anonim pisze:

  Z tego co mnie wiadomo, Pinata rozmnaża się przez odłożony na ziemię liść. Natomiast daigremonta ma rozmnóżki umieszczone na liściach.

 6. And* pisze:

  Strasznie wolno poprawiacie Państwo tą błędną informacje o rozmnażaniu się żyworódki pinnata!!!!!!
  A może łatwiej będzie zmienić zdjęcie i pokazać właściwą żyworódkę pierzastą?

Zostaw komentarz

Powered by: WP