Jest jednym z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych, a dotknięte tym problemem osoby muszą otoczyć swą skórę wyjątkowo staranną opieką. W jaki sposób możemy walczyć z trądzikiem różowatym?
Krok 1. Rozpoznanie problemu
Wczesne wykrycie problemów ze skórą to większa szansa na rozpoczęcie skutecznej walki z wrogiem. Zaczerwienienia, coraz częściej pojawiające się pajączki i nasilające się problemy z pękającymi naczynkami – oto pierwsze sygnały, które powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie. To właśnie zmiany typowe dla cery naczynkowej są pierwszym zwiastunem problemów z trądzikiem różowatym. Nieestetyczne grudki i krosty są przecież efektem trwałego uszkodzenia naczyń krwionośnych, z czym wiążą się trwałe zaczerwienienie skóry i obrzęk twarzy.
Krok 2. Wprowadzenie drobnych zmian w swym życiu
Jeśli rozpoznajemy u siebie tak poważny problem, jakim jest trądzik różowaty, leczenie tego problemu powinnyśmy zacząć możliwie jak najwcześniej. Szczegółowe informacje: Trądzik różowaty – leczenie.
Podstawa to unikanie tych czynników, które nasilają problemy z trądzikiem. Zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury, nadmiar słońca oraz stres są dla naszej skóry poważnymi zagrożeniami. Osoby, które borykają się z trądzikiem różowatym, muszą dodatkowo unikać ostrych przypraw oraz kosmetyków, w których znajdują się substancje mogące podrażniać skórę.
Krok 3. Rewolucja w kosmetyczce
W chwili, gdy zaczynają nam dokuczać zmiany trądzikowe, musimy uważnie przejrzeć zawartość kosmetyczki i pozbyć się z niej tych kosmetyków, w których znajduje się alkohol oraz substancje zapachowe. Unikać należy też środków do pielęgnacji skóry, w których znajdują się substancje drażniące. Kamfora, mentol, laurylosiarczan sodu oraz oczar wirginijski – oto przykładowe zagrożenia dla skóry dotkniętej trądzikiem różowatym. Jakimi kosmetykami warto zastąpić stosowane do tej pory preparaty? Z pewnością warto postawić na kremy z filtrem UVA i UVB, cennym wsparciem będzie też witamina C. W dermokosmetykach najnowszej generacji znajdziemy też optyczne korektory zmniejszające widoczność rumienia. Są one cenione ze względu na swe właściwości zmniejszające nadreaktywność skóry – jedną z głównych przyczyn poważnych problemów z trądzikiem różowatym.
Krok 4. Trudna sztuka relaksacji
Opanowanie podstawowych zasad relaksacji pomaga w walce ze stresem – poważnym zagrożeniem dla ogólnego stanu naszego zdrowia oraz jednym z tych czynników, które wpływają na nasilenie się problemów z trądzikiem różowatym. Poświęćmy zatem nieco więcej uwagi tym metodom walki ze stresem, które pozwolą nam zminimalizować jego skutki i zmniejszyć ryzyko nasilenia się problemów z trądzikiem.
Krok 5. Uważna obserwacja skóry
Śledzenie zmian związanych ze stanem skóry oraz zwracanie uwagi na reakcje występujące po zastosowaniu nowych preparatów do codziennej pielęgnacji to kolejna zasada, o której muszą pamiętać osoby walczące z tak podstępnym wrogiem, jakim jest trądzik różowaty. Leczenie tej przypadłości uzależnione jest przecież i od tego, jaką formę ów problem przybiera, oraz od tego, w jakich okolicznościach pojawia się on najczęściej.
Walka z trądzikiem różowatym nie jest łatwa, jednak zastosowanie się do kilku prostych zasad może pomóc nam w osiąganiu dobrych rezultatów. Im wcześniej zaczniemy wspierać swą skórę, tym lepiej dla nas. Pamiętajmy zatem, by uważnie śledzić zmiany zachodzące w naszym wyglądzie, szczególnie w chwili, gdy na naszej twarzy coraz częściej zaczyna się pojawiać rumień.