Ostra białaczka limfoblastyczna, z ang. acute lymphoblastic leukemia czyli ALL, to rak krwi wywodzący się z tzw. prekursorów limfocytów linii B i T. Jakie są objawy białaczki? Jak się leczy ten nowotwór krwi?
Ostra białaczka limfoblastyczna – co to jest?
ALL to nic innego jak nowotwór szpiku kostnego, czyli tkanki wypełniającej kości. Zadaniem szpiku kostnego jest produkcja komórek krwi – m.in. erytrocytów, czyli czerwonych krwinek, leukocytów, czyli białych krwinek, a także płytek krwi.
U osoby cierpiącej na ostrą białaczkę limfoblastyczną nieprawidłowe, zmienione chorobowo krwinki białe – a dokładniej leukocyty z linii limfocytarnej – namnażają się w sposób niekontrolowany i wypierają zdrowe komórki.
Kto najczęściej choruje na ALL?
Ostra białaczka limfoblastyczna to najczęściej występujący nowotwór u dzieci. Szacuje się, że u blisko 75 procent najmłodszych cierpiących na białaczkę diagnozuje się właśnie ten rodzaj choroby. Więcej informacji o nowotworach krwi znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.
Jakie są objawy ostrej białaczki limfoblastycznej?
Białaczki o ostrym charakterze, w przeciwieństwie do przewlekłych, mają szybki i gwałtowny przebieg i najczęściej wymagają podjęcia natychmiastowego leczenia. Pierwsze symptomy ostrej białaczki limfoblastycznej są jednak mało charakterystyczne i najczęściej można je zaobserwować od ok. 2 do 6 tygodni przed rozpoznaniem.
Zdecydowanie najczęściej występującym objawem ostrej białaczki limfoblastycznej jest bladość skóry i śluzówek, a także gorączka, zmęczenie i ogólne osłabienie. Osoby z tym rodzajem białaczki często też mają mniejszy apetyt, owrzodzenia w jamie ustnej, zmagają się z zakażeniami w jamie ustnej i gardle i mają krwawienia oraz wybroczyny na skórze i błonach śluzowych. Pacjenci z ostrą białaczką limfoblastyczną skarżą się także na bóle kości i stawów, a u części pacjentów można wyczuć powiększone węzły chłonne, wątrobę i śledzionę.
Jak się leczy ostrą białaczkę limfoblastyczną?
Przy ostrej białaczce limfoblastycznej zazwyczaj stosuje się chemioterapię. Na sposób leczenia wpływa także wiek, stan ogólny pacjenta i przebyte oraz tzw. towarzyszące choroby. Podczas chemioterapii niszczone są nie tylko zmienione nowotworowo białe krwinki, ale także zdrowe komórki co znacznie wpływa na odporność chorego. Z tego powodu pacjenci onkologiczni powinni dbać o higienę w celu uniknięcia infekcji, a także odpowiednią, uzgodnioną z lekarzem dietę.