Endometrioza to wyjątkowo skomplikowane schorzenie kobiece, które ciągle jeszcze owiane jest tajemnicą. Wiąże się ono z rozrostem błony śluzowej, która powinna znajdować się w jamie macicy, a tymczasem pojawia się również poza nią. Najbardziej narażone na tego typu schorzenie są kobiety, które przekroczyły już czterdziesty rok życia, lekarze potwierdzają jednak, że nie jest to reguła, od której nie ma wyjątków. Endometrioza to przy tym choroba, w przypadku której nie ma jednego skutecznego leku. Każdy jej przypadek jest leczony indywidualnie, wyjątkowo ważne jest więc nie tylko jej wczesne rozpoznanie, ale również znalezienie specjalisty dysponującego wiedzą pozwalająca na zastosowanie rzeczywiście skutecznej terapii.
Wczesne rozpoznanie endometriozy jest możliwe przede wszystkim wówczas, gdy trafnie rozpozna się jej objawy. I one mogą być jednak niestandardowe, co w znaczący sposób utrudnia zadanie tak pacjentce, jak i lekarzowi odpowiedzialnemu za jej leczenie. Najbardziej typowym sygnałem sugerującym, że z kobiecym organizmem dzieje się coś złego jest ból odczuwalny w czasie trwania miesiączki. Ból ten zazwyczaj nasila się z miesiąca na miesiąc i w końcu staje się na tyle niepokojący, że zmusza kobiety do złożenia wizyty lekarzowi.
O endometriozie może świadczyć również: ból odczuwalny podczas odbywania stosunku płciowego, ból w miednicy pojawiający się również wówczas, gdy kobieta nie ma miesiączki, ból w lędźwiach, bolesne oddawanie moczu i stolca objawiające się zwłaszcza w czasie trwania miesiączki, problemy z zapadaniem w sen, zmęczenie połączone z bólem głowy i stanem podgorączkowym, a także niemożność zajścia w ciążę. Lekarze, którzy słyszą od swoich pacjentek o podobnych objawach nie mają zresztą wcale łatwego zadania. Podobne symptomy sugerują przecież możliwość wystąpienia nie tylko endometriozy, ale i szeregu innych, wcale nie mniej groźnych chorób, właściwa diagnoza z reguły wymaga więc czasu. Bywa zresztą, że pacjentka z endometriozą nie odczuwa żadnych dolegliwości sugerujących pojawienie się i rozwój choroby. Endometrioza może rozwijać się bezobjawowo przez bardzo długi czas, jej wykrycie kobiety zawdzięczają więc często przypadkowi.
Lekarze potwierdzają, że mimo ich wysiłków endometrioza nadal jest chorobą bardzo tajemniczą. Już choćby dlatego warto o niej mówić i uświadamiać pacjentki, że zagrożenie z nią związane jest poważne.