Mimo że coraz więcej osób zmaga się obecnie ze schorzeniami nóg, okazuje się, że jedynie 40% wszystkich przypadków wynika ze starzenia się organizmu. Pozostałe 60% jest natomiast konsekwencją przeciążenia, a także doznawanych kontuzji i urazów. Jak zatem można temu zapobiec?
Ból stawów kolanowych to przypadłość, na którą coraz częściej uskarżają się pacjenci w różnym wieku. Stawy te należą do najbardziej skomplikowanych w budowie oraz takich, które niejednokrotnie ulegają uciążliwym kontuzjom. Jednocześnie istnieje wiele przyczyn powstawania wspomnianych zmian zwyrodnieniowych. Poza urazami więzadeł i łąkotki, prowadzącymi do szybszego ścierania się powierzchni stawu, a co za tym idzie – jego nieprawidłowej pracy i degeneracji, dochodzi także do powikłań będących następstwem innych chorób, takich jak schorzenia reumatyczne czy problemy z tarczycą.
Co wpływa na uszkodzenia stawów?
Naruszenie chrząstki stawowej ma miejsce również wtedy, gdy pojawiają się stany zapalne błony maziowej wywołane na przykład boreliozą czy zakażeniem innymi wirusami. Czasami zdarza się, że przyczyną opisywanych kłopotów jest niedobór selenu w organizmie. W końcu istnieją także tak zwane zwyrodnienia idiopatyczne, w przypadku których trudno ustalić ich właściwą przyczynę.
Równocześnie warto wiedzieć, że za schorzenia stawów w głównej mierze odpowiada prowadzony styl życia. Intensywna praca fizyczna czy uprawianie sportu o charakterze wyczynowym powodują szybsze zużywanie się stawów. Podobnie dzieje się przy nadwadze czy otyłości, podczas gdy pozbycie się 10-20 kilogramów aż o 40% zmniejsza ryzyko zachorowania na zwyrodnienia stawów w przyszłości. Z drugiej jednak strony znaczna część zmian, jakie dotyczą stawów, odznacza się bezobjawowym przebiegiem, zaś te, które wywołują nawet lekki dyskomfort, są najczęściej bagatelizowane.
Jak leczyć zmiany zwyrodnieniowe?
Leczenie schorzeń tego typu jest zależne od ich stopnia pogłębienia, oczekiwań pacjenta odnośnie do kuracji oraz przyczyn, jakie wpłynęły na pojawienie się opisywanego problemu. Jeżeli na przykład są one skutkiem innej choroby, wówczas należy wyleczyć jej objawy lub, gdy problemem jest nadwaga, zrzucić zbędne kilogramy przy pomocy diety i odpowiednich ćwiczeń.
Cierpiąc z kolei z powodu niewielkich zmian zwyrodnieniowych, można starać się o ich wyleczenie przy zastosowaniu rehabilitacji. Tego typu zabiegi o charakterze fizykoterapeutycznym umożliwiają zwiększenie zakresu ruchu w stawie, eliminują utrzymujące się stany zapalne oraz wzmacniają ukrwienie tkanek. Satysfakcjonujące może okazać się również sięgnięcie po preparaty hamujące dalsze rozprzestrzenianie się zwyrodnień. Warto, by środki te zawierały w sobie takie substancje jak siarczan glukozaminy czy chondroitynę.
W końcu specjalista może także przepisać wiskosuplementację, czyli metodę służącą polepszeniu jakości płynu stawowego. Wówczas pacjentowi podaje się bezpośrednio do chorego stawu kwas hialuronowy, a cała kuracja trwa nie dłużej niż trzy tygodnie. Uzyskany efekt utrzymuje się przez około rok, zaś wstrzykiwany preparat wpływa na zwiększenie wydzielania mazi, dzięki czemu dochodzi do ograniczonego tarcia powierzchni stawu, który staje się sprawniejszy i mniej bolesny.