Na warzywnik przeznaczamy zwykle część ogrodu, w którym najczęściej znajduje się także strefa wypoczynkowa. Poletko przeznaczone na uprawę warzy i ziół, choć być może wielu z nas kojarzy się z nieestetycznym zagonem, wcale nie musi być najmniej atrakcyjnym fragmentem działki. Jak można zaaranżować ładny warzywnik?
Podział ogrodu na strefy – warzywnik jedną z nich
Obszar, który ma być przeznaczony na uprawę pomidorów, ogródków, fasolki czy koperku, warto oddzielić od reszty ogrodu. Dlaczego? Odpowiednie ogrodzenie ochroni nasze rośliny przed zadeptaniem przez bawiące się w ogrodzie dzieci czy psa. Poza tym, wyraźnie wyznaczy poszczególne strefy, wprowadzając wrażenie uporządkowania.
Kilka sposobów na wydzielenie warzywnika w ogrodzie
Jeśli dla naszych upraw dzieci lub domowe zwierzęta stanowią realne zagrożenie, warto zabezpieczyć poletko wyższym płotem. Możemy wybrać drewniany płot sztachetowy lub zwykłą siatkę ogrodzeniową, pamiętając o wykonaniu funkcjonalnego wejścia.
Warto rozważyć także zastosowanie żywopłotu – w roli wyższej obwódki sprawdzi się np. bukszpan. Musimy jednak liczyć się z tym, że zanim urośnie do oczekiwanych przez nas rozmiarów, minie sporo czasu.
Dobrym pomysłem na aranżację ogrodu z warzywnikiem jest też zastosowanie różnego rodzaju obwódek – mogą to być kwitnące kwiaty, np. aksamitki czy portulaka, ale też lawenda lub żurawka. Jeśli nie chcemy każdego roku powtarzać sadzenia roślin, zdecydujmy się na byliny. Pamiętajmy też, by zasadzić je na tyle gęsto, aby obwódka była dobrze widoczna.
Nowoczesne donice zamiast tradycyjnego warzywnika
Jeżeli do naszej aranżacji ogrodu nie pasują zwykłe grządki, zdecydujmy się na jedno z innych, bardziej efektownych rozwiązań. Rośliny warzywne doskonale poradzą sobie uprawiane np. w obszernych skrzyniach bądź wykonanych z betonu donicach. Jakie korzyści płyną z takiej formy uprawy?
Podniesionym grządkom nie grozi zadeptanie, więc nie musimy dodatkowo ich zabezpieczać. Ponadto, mamy do nich łatwy dostęp – nie musimy kucać ani zbyt mocno nadwerężać pleców podczas zabiegów pielęgnacyjnych. W końcu, tego typu donice możemy usytuować względem siebie w różnej konfiguracji, czyniąc z nich dekorację ogrodu. Zarówno te drewniane, jak i betonowe dobrze wpisują się w obowiązujące ogrodowe trendy.
Warzywnik nie tylko w ogrodzie
Interesujące możliwości uprawy roślin warzywnych, ziół, a nawet niektórych owoców dają także rynny oraz palety. Szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem wydają się te ostatnie, ponieważ możemy wykorzystać je zarówno w ogrodzie, jak na balkonie czy tarasie.
Palety po niewielkiej przeróbce możemy wykorzystać ułożone płasko na podłożu lub – co jest lepszym rozwiązaniem na balkonie –ustawione w pionie i oparte o ścianę. W poszczególnych zagłębieniach zasadzimy choćby sałatę, rukolę, bazylię, tymianek, szczypiorek czy koperek.
Na balkonie czy tarasie sprawdzą się także zwykłe donice – z powodzeniem wyhodujemy w nich np. pomidorki koktajlowe, ogórki, fasolę, cukinię czy paprykę, a także szereg aromatycznych.