Przykre skutki urazów mechanicznych paznokci u rąk i nóg.
Przytrzasnąłeś paznokcie drzwiami w domu czy samochodzie. Uderzyłeś stopą w coś twardego, na przykład w bramkę podczas gry w piłkę. A może po prostu spadło coś ciężkiego na Twoją dłoń bądź stopę. Każda taka sytuacja może spowodować urazy paznokcia. Nie bez przyczyny mówimy tu o liczbie mnogiej – jedno obrażenie może bowiem doprowadzić do kilku różnych konsekwencji. Jakich? Przeczytaj poniżej.
Jak może wyglądać paznokieć po urazie
Często pierwszym objawem, jakim skutkuje uraz mechaniczny paznokcia, jest krwiak pojawiający się bezpośrednio pod płytką paznokciową (którego skutkiem może być czarny paznokieć po urazie) lub, przy uszkodzeniu lżejszym, zasinienie. Przy największych wylewach warto udać się w tym wypadku do podologa bądź dermatologa. Specjalista oceni czy konieczne jest odbarczanie krwiaka (usunięcie krwi spod paznokcia) czy też wystarczy na przykład zastosowanie specjalnych maści przyspieszających wchłanianie zmiany i przeciwdziałających zakrzepom.
Kolejna rzecz, którą może się skończyć uderzenie w paznokieć jest odwarstwianie się płytki paznokcia od macierzy znane jako onycholiza paznokcia. W chwili, w której ją zauważymy, należy pilnie odwiedzić gabinet dermatologiczny bądź podologiczny. Taka uszkodzona macierz jest bowiem dużo bardziej podatna na infekcje a cała zmiana często powoduje spore dolegliwości bólowe. Gdy uderzenie w macierz paznokcia skutkuje onycholizą, specjalista oczyści problematyczny obszar, zastosuje preparaty pobudzające regenerację tkanek i zabezpieczy przestrzeń za pomocą opatrunku hydrokoloidowego czy hydrożelowego. Jeśli będzie trzeba, w gabinecie zostanie też przeprowadzone ściąganie paznokcia po urazie.
Idąc dalej, uraz paznokcia u nóg może doprowadzić do powstania tak zwanego zastrzału palca. Jest to rodzaj bakteryjnej infekcji objawiającej się zaczerwienieniem, dolegliwościami bólowymi, obrzękiem oraz tym, że zbiera się ropa pod paznokciem po urazie. Jako pierwszy etap walki z tą dolegliwością warto zastosować ciepłe kąpiele z dodatkiem szarego mydła oraz okłady z rumianku czy aloesu. Gdy jednak nie przyniosą one szybkich efektów, obowiązkowa jest konsultacja ze specjalistą. Być może konieczne będzie bowiem chirurgiczne nacięcie zmiany w celu szybszego pozbycia się z niej ropy. Procedura jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, nie musimy się więc jej bać.
To wszystkie najważniejsze odpowiedzi na pytanie: uderzenie w paznokieć co zrobić. Jeśli jednak masz jeszcze jakieś pytania, coś Cię martwi lub niepokoi – pamiętaj, że zawsze warto skonfrontować je z profesjonalną wiedzą lekarza dermatologa bądź specjalisty podologa. Nie bój się zadawać im pytań!