Każdy ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje całego kompletu składników, mineralnych i witamin. Jednym z najważniejszych pierwiastków, który uczestniczy w wielu procesach metabolicznych, jest magnez. Jego obecność jest niezbędna m.in. dla prawidłowej regeneracji komórek, przemiany białek i węglowodanów oraz regulacji gospodarki wapniowej. Warto zatem mieć pod kontrolą poziom magnezu w organizmie: dbając o odpowiednią dietę uzupełnianą magnezem w tabletkach, co uchroni nas przed niedoborem tego pierwiastka.
Jak rozpoznać niedobór magnezu?
Niedobór magnezu bardzo często objawia się krótkotrwałymi, bolesnymi skurczami w łydkach, które dopadają nas po wzmożonym wysiłku fizycznym lub po prostu pojawiają się „znikąd”, atakując zwłaszcza podczas snu. Oprócz tego braki magnezu mogą powodować zaburzenia snu i nastroju, nieustanne, nadmierne zmęczenie i rozdrażnienie oraz problemy z koncentracją, zapamiętywaniem i zauważalne obniżenie kondycji umysłowej. Już tych początkowych objawów nie wolno lekceważyć, ponieważ w dalszej konsekwencji niedobór magnezu może doprowadzić do skurczów naczyń wieńcowych, miażdżycy i zawału.
Jak działa magnez?
Magnez bierze udział w spalaniu węglowodanów, a co za tym idzie – dostarcza energię do wszystkich komórek. Ma również duże znaczenie dla odporności organizmu i jego prawidłowych reakcji obronnych, działa przeciwzapalnie i antystresowo. Nie można zapomnieć o roli magnezu w układzie krwionośnym: wzmacnia naczynia, obniża poziom cholesterolu i wspomaga pracę serca oraz krzepnięcie krwi. Poza tym istotny jest udział tego życiodajnego pierwiastka w procesach przemiany białka, lipidów i kwasów nukleinowych, transporcie elektrolitów, regulacji stężenia wapnia oraz regeneracji komórek. Natomiast wpływ magnezu na układ nerwowy objawia się przede wszystkim dobrą pamięcią, sprawnością procesów myślowych i umiejętnością koncentracji uwagi, a także łagodzeniem zespołu napięcia przedmiesiączkowego lub migreny.
Jaka dieta zapewnia odpowiedni poziom magnezu?
Nieodpowiednia dieta to jedna z głównych przyczyn niedoborów magnezu, dlatego warto zadbać o to, aby w naszym jadłospisie znalazły się produkty bogate w ten składnik. Należą do nich m.in.:
- banany,
- orzechy, szczególnie laskowe,
- otręby pszenne i kiełki pszenicy,
- płatki owsiane,
- kasza gryczana,
- soja,
- fasola i groch,
- kakao.
Osoby, które uskarżają się na objawy świadczące o niedoborze magnezu, powinny wyeliminować ze swojego menu ciężkie i tłuste potrawy, zawierające nadmierną ilość tłuszczów zwierzęcych. Należy również unikać wysoko przetworzonej żywności i fast foodów. Możemy także uzupełnić dietę o suplementy, czyli magnez w tabletkach. W takim przypadku najlepiej wybrać magnez z witaminą B6, która ułatwia przyswajanie magnezu i wzmacnia jego działanie. Wśród dostępnych na rynku preparatów tego typu dobrą jakością charakteryzuje się np. Magne B6 (https://www.magneb6.pl/).