Ludzi podróżujących możemy z grubsza podzielić na cztery kolejne grupy i kategorie. Pierwsza, to niespokojne dusze, które nigdzie nie mogą zatrzymać się na dłużej. Druga, to osoby podróżujące od czasu do czasu. Trzecia kategoria – ludzie wyjeżdżający w ramach zarobku, a czwarta – osoby uczące się i studenci, którzy szukają często noclegu i taniego wypoczynku.
Każda z tych osób prędzej czy później dostąpi więc zaszczytu przebywania w takim miejscu jak wotel, hotel, hostel, motel czy zajazd. Czego jednak możemy spodziewać się po każdym z nich? Oto odpowiedź.
Hostel to miejsce różniące się standardem od hotelu. W hostelu współdzielimy z innymi lokatorami pokój, kuchnię i łazienkę. Występują w nim piętrowe łóżka. Jest to miejsce spotkań głównie studentów z różnych krajów. Cechą charakterystyczną dla hostelu jest to, ze tutaj wynajmujemy nie pokój, a łóżko.
Wotel to zaś specyficzny rodzaj motelu, który jednak motelem nie może się nazywać (ze względu na wymogi prawne i formalne). Dlatego w nazwie wotelu występuje odwrócona literka M mająca do motelu nawiązywać.
Oferta motelu jest zaś skierowana do osób zmotoryzowanych. Świadczy on usługi hotelarskie i znajduje się głównie na obrzeżach miast czy blisko wielkich skrzyżowań. Motele powstają w pobliżu stacji benzynowych, dysponują często parkingiem strzeżonym i miejscem postojowym będącym blisko pokoju. Muszą mieć co najmniej 10 pokoi i świadczą także usługi gastronomiczne.
Zajazd to dom zajezdny dla podróżnych. Do XVIII wieku stawiano je zazwyczaj przy głównych drogach. Dzisiaj jest ich niewiele. Zachowano tylko nieliczne.
Hotel świadczy zaś usługi noclegowe odpłatne. Ma co najmniej 10 pokoi i oferuje pełen zakres usług związany z przebywaniem w nim turystów. Hotelom przyznaje się gwiazdki w zależności od wyposażenie, lokalizacji i standardu usług.
Dodatkowe informacje i przypisy
[1] Hotel przy autostradzie A2.