Nie ma miejsc ważnych i ważniejszych w domu, ale do niektórych trzeba podejść ze szczególnym wyczuciem, bo mają inną specyfikę. Takim wnętrzem jest niewątpliwie łazienka, w której zastosowanie materiały i rozwiązania będą się różnić od tych spotykanych w innych pomieszczeniach. O czym więc pamiętać? Jak urządzać to miejsce?
Tylko dobrze dobrane materiały
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie powinniśmy mieć żadnego problemu, aby urządzić łazienkę. Wielki wybór armatury i mebli łazienkowych to tylko potwierdza. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie dostępne produkty będą się nadawać. Muszą być odporne na specyficzne warunki panujące w łazience, czyli podwyższoną temperaturę, wodę i wilgoć. Jeśli więc źle dobierzemy meble, będą się szybko niszczyć. Najbardziej widoczne znaki takiego stanu to rozwarstwienie się krawędzi i puchnięcie blatów.
Zachowajmy odległości
Żeby korzystanie z łazienki było komfortowe, powinniśmy pamiętać o zachowaniu w niej odpowiednich odległości pomiędzy urządzeniami sanitarnymi oraz innym sprzętami. Niby nie ma złotego środka, ale istnieją pewne wyliczenia, które mogą nam pomóc w rozsądnym rozlokowaniu wszystkiego, co niezbędne. Przed wanną warto zostawić trochę powierzchni, przynajmniej 70 x 100 cm wolnego miejsca, przed umywalką zaś 60 x 90. Dla sedesu przeznaczmy 80 x 85 cm, a dla bidetu 70 x 100 cm.
Oczywiście, nie jest to rozwiązanie dla każdego, bo w zależności od rozmiaru łazienki, obliczenia mogą się różnić. Szczególnie w przypadku małych łazienek może wydawać się to problematyczne. Jeszcze więc przed zakupem mebli, warto rozrysować ich ustawienie na podłodze. Dzięki temu ocenimy, jak to wygląda w naszej sytuacji.
Jakie wybrać meble?
Wybierając meble łazienkowe, powinniśmy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę metraż łazienki. Warto też zastanowić się, jaką funkcję będzie spełniał dany mebel? Czy zależy nam głównie na walorach estetycznych, a może typowo użytkowych? Na pewno jedno nie wyklucza drugiego, a więc powinniśmy postarać się dobrać przedmioty i ładne, i potrzebne. Ciekawe są stylizowane meble jak designerskie konsole lub szafki podumywalkowe. Godne polecenia są ponadto unikatowe rozwiązania, na przykład własnoręcznie wykonane projekty. Takie indywidualne komponowanie mebli pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, a poza tym to wielka radość, gdy od początku do końca decydujemy o kształcie tego pomieszczenia.
Wanna czy prysznic?
To dylemat, z którym musi się mierzyć każdy, kto urządza łazienkę. Z drugiej strony dość często nie mamy wyboru, bo metraż łazienki decyduje o tym, jakie rozwiązanie jest realne, a o jakim nie mamy co marzyć. I oczywiście, prysznic to dobra opcja do małej łazienki, bo wanna może zajmować za dużo miejsca. Większe pomieszczenie pozwala na wstawienie wanny, chociaż można połączyć wannę z prysznicem, co jest bardzo praktyczne. Do relaksu i odpoczynku kąpiel w wannie, do szybkiego odświeżenia – prysznic.
Pamiętajmy o tych zaleceniach, aby to szczególne pomieszczenie zyskało na jakości i cieszyło każdego dnia.
Jak się ma dużą łazienkę to można poszaleć, przy małej jest ciężko. W bloku zmieścić ładną wannę, szafkę, umywalkę, pralkę, to trzeba się nieźle nagimnastykować.
Ta pierwsza bardzo ładna.