Chociaż na rynku farmaceutycznym istnieje wiele skutecznych środków działających przeciwko grypie i przeziębieniu, znane są także liczne domowe sposoby na zwalczanie chorób. W połączeniu ze stosowaniem odpowiednich leków mogą przynieść zachwycające efekty, dlatego dobrze poznać kilka z nich.
fot. Pixabay CC0 + modyfikacje własne
Najpopularniejsze sposoby pozbycia się infekcji można znaleźć w dawnych ludowych mądrościach lub podczas rozmów z babciami. W trakcie szukania informacji na ten temat okazuje się, że jednym z najlepiej działający środków, jak podaje artykuł dr Barbary Piękosz-Orzechowskej i mgr Katarzyny Wielgus – na przeziębienie, jest czosnek. Stanowi on podstawę do wykonywania różnego rodzaju wywarów, syropów, a także naparów. Wynika to z faktu, że warzywo to zawiera w sobie właściwości działające antybakteryjnie i dodatkowo wpływa na łagodzenie objawów kaszlu czy kataru. Nie są to jednak jedyne możliwości wykorzystania czosnku w procesie leczenia, a dobrze znać choćby jeden z nich.
fot. Shutterstock + modyfikacje własne
Czosnkowe sposoby na przeziębienie
Syrop z tego warzywa to najbardziej znany sposób pozbycia się niechcianej infekcji. Do przyrządzenia mikstury wystarczy posiekać kilka ząbków, a następnie wcisnąć do nich sok z cytryny i zalać niewielką ilością przegotowanej wody (musi być schłodzona). Po przełożeniu czosnku do słoiczka należy odstawić go na kilka dni, a następnie odcedzić. Powstały w ten sposób syrop pije się co najmniej trzy razy dziennie.
Równie skuteczną metodą jest picie mleka, masła oraz miodu z dodatkiem masła. W tym celu dwa ząbki warzywa miesza się ze szklanką ciepłego mleka, łyżką masła i miodu. Chociaż przed wypiciem napoju może zniechęcać jego nieprzyjemny smak, warto wiedzieć, że ma on właściwości nawilżające i natłuszczające błonę śluzową, odznacza się także działaniem dezynfekującym przeziębiony organizm.
W końcu czosnek można przygotować również jako dodatek do kanapki. Na kromce posmarowanej masłem powinno położyć się 2-3 posiekane ząbki, a przygotowane jedzenie musi być przeżuwane dokładnie i bez pośpiechu. W przypadku trudności z przełknięciem czosnku sprawdzi się także zrobienie tostów z masłem czosnkowym. Pół kostki tradycyjnego smarowidła należy wymieszać z kilkoma ząbkami i doprawić oregano, które złagodzi jego smak.
Inne metody na infekcję
Poza czosnkiem można także sięgnąć po inne naturalne elementy wpływające na lepsze samopoczucie podczas przeziębienia. Jednym z nich jest syrop, tym razem z cebuli, która działa na bakterie w zabójczy sposób. Pokrojone w plastry warzywo należy ułożyć warstwowo, posypując niewielką ilością cukru lub skrapiając miodem. Miksturę również odkłada się na pewien czas i pije się od 3 do 5 razy dziennie.
Co ciekawe, przeziębienie można także leczyć przy pomocy dobrze przyrządzonego rosołu doprawionego natką pietruszki, pieprzem i opcjonalnie czosnkiem. Wywar nie tylko wspomaga pozbycie się infekcji, lecz także działa przeciwzapalnie i sprawia, że odkrztuszanie staje się łatwiejsze.
W końcu ukojenie w chorobie może przynieść także napar z lipy odznaczający się właściwościami przeciwgorączkowymi oraz łagodzącymi bóle głowy i dokuczliwy katar. Wywołuje on także pocenie się, co sprzyja usuwaniu z organizmu szkodliwych substancji. Napar najprościej przygotować poprzez zalanie wrzątkiem kilku łyżeczek kwiatków lipy i parzenie ich przez kilka minut. Do napoju można dodać sok malinowy, sok z cytryny lub miód, które poprawią jego walory smakowe.