Przystępując do budowy domu warto zastanowić się, gdzie i na jakim etapie inwestycji możemy ograniczyć koszty. Prawda jest taka, że jeśli dobrze przemyślimy strategię możemy zacząć oszczędzać już od samego początku. Jak? Zobaczcie sami.
Kupuj najtaniej – gotowe projekty domów
Aby dobrze rozpocząć inwestycję należy dokonać właściwego wyboru projektu domu. Decyzja nie tylko dotyczy tego jaki ma być nasz dom – czy parterowy, czy z poddaszem, z garażem, lub bez. Musimy wybrać również po pierwsze rodzaj projektu (indywidualny, czy gotowy) oraz pracownię projektową, w której kupimy, lub zamówimy wykonanie projektu. Najtańszą dostępną na rynku opcją są gotowe projekty domów oferowane przez autorskie pracownie projektowe. Cena zakupu nie przekracza z reguły 3 tys. złotych, a projekt możemy mieć u siebie nawet w 2 dni od czasu zamówienia. To o wiele szybsza i zdecydowanie tańsza opcja, niż zlecenie wykonania indywidualnego projektu domu. Warto śledzić wybraną przez siebie pracownię, by zakupić projekt domu przy okazji czasowych promocji, czy akcji rabatowych. Wtedy projekty możemy kupić nawet 400-500 zł taniej, a to już robi różnicę, szczególnie na samym początku budowy. Ciekawe programy rabatowe i liczne możliwości zakupu projektów po najniższej cenie oferuje GALERIADOMOW.PL. Jednak tani projekt powinien oszczędzać nasze pieniądze nie tylko przy zakupie, ale również w trakcie budowy.
Wybieraj domy ekonomiczne w budowie
Dlatego warto wybierać projekty domów tanich w budowie. Czym charakteryzują się takie budynki i jak je najprościej rozpoznać? Powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych cech naszego przyszłego domu:
- bryła: wybierajmy domy o prostej formie, zwartej bryle, bez zbędnych nieregularności i załamać linii. Im prostszy obrys, tym budowa będzie tańsza.
- dach: warto wybierać domy z prostym dachem dwuspadowym, gdyż są najtańsze w wykonaniu. Jeśli nie wyobrażamy sobie domu bez dachu czterospadowego, wybierajmy takie projekty domów, które mają symetrycznie nachylone połacie dachowe, również bez zbędnych udziwnień, czy dodatkowych elementów (wykusze, lukarny, jaskółki…)
- rozmiar budynku: oczywista kwestia, która nie wymaga komentarza – im większy dom, tym więcej wyniesie jego budowa, dlatego warto racjonalnie dobierać wielkość domu, do własnych potrzeb
- konstrukcja: dobrze zaprojektowany dom nie sprawia problemów w wykonaniu i minimalizuje nakłady finansowe. Im mniej ścian nośnych, kominów, balkonów, garaży, tym taniej! Sprawdzajmy też, czy zachowany jest logiczny układ pionów instalacyjnych, by nie trzeba było prowadzić np. wody z łazienki na parterze na drugi koniec domu, do łazienki na poddaszu.
Wybór odpowiedniego projektu pozwoli ekonomicznie przeprowadzić proces budowy. Kolejne etapy przebiegną sprawnie i szybko, a budowlańcy nie będą zaskoczeni nietypowymi rozwiązaniami w dokumentacji.
Buduj systemem gospodarczym
Kolejne pole do oszczędności i to sporych, to etap budowy domu. Jeśli tylko możemy sami podołać części zadań powinniśmy się nie bać i wziąć sprawy w swoje ręce. Budowa domu systemem gospodarczym to najbardziej oszczędna z form realizacji inwestycji. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie wykonać większości prac, warto rozejrzeć się wśród rodziny, czy znajomych. Może mamy wśród nich murarza, tynkarza, czy instalatora. Cokolwiek urwiemy z ogólnej sumy kosztów przygotowanych na budowę dzięki zaangażowaniu własnemu z pewnością przyda się na wykończenie wnętrza, czy zakup mebli.
Buduj dwuetapowo
Aby maksymalnie skrócić czas dzielący nas od rozpoczęcia budowy do zamieszkania we własnym domu, możemy zdecydować się na realizację inwestycji systemem dwuetapowym. Zabieg taki jest w pełni możliwy do zrealizowania, gdy wybierzemy projekty domów z poddaszem użytkowym. Wtedy możemy wykończyć parter do zamieszkania, a piętro urządzić w miarę możliwości finansowych i czasowych. Tym samym ograniczamy znacznie początkowe koszty inwestycji. Możemy wziąć mniejszy kredyt, czy mniejszą kwotę oszczędności wrzucić od razu w budowę. To bezpieczna opcja, dająca spokój i pewność, że poradzimy sobie z przedsięwzięciem. U siebie jesteśmy najszybciej, jak się da – to na tym nam przecież najbardziej zależało – a resztę powoli urządzamy, będąc stale na miejscu budowy. W wolnej chwili zrobimy tynki, później pomalujemy ściany, założymy gniazdka i drobnymi krokami dojdziemy do upragnionego celu.
Ekonomiczne podejście do kwestii budowy domu daje wiele korzyści, nie tylko finansowych. Gdy mamy przemyślane powyższe zagadnienia zyskujemy spokój i jesteśmy przygotowani na to, co nas czeka. Nie rzucamy się też w wir budowy na hura, lecz konsekwentnie, krok za krokiem, realizujemy z góry zaplanowaną strategię. Oszczędzamy pieniądze, czas, energię i własne zdrowie, głównie to psychiczne.
Jak to w końcu jest bo spotkałam się z różnymi opiniami – sprzecznymi. Jedni mówią, że tańsze są parterowe, bo nie trzeba stropu. Inni, że znowu trzeba olbrzymi dach do parterówki, który jest drogi.
Jeden link masz w tekście. Poszukaj w necie. Poczytaj opinie. Wyślij zapytanie ze sprecyzowanymi oczekiwaniami. Tak mniej więcej.
Mam pytanie, gdzie najlepiej kupić projekt gotowego domu? Taki sprawdzony i przemyślany. Jest tyle tych firm, że trudno wybrać.
Gotowy wychodzi taniej, ale też potem jak chce się coś zmienić to trzeba przerabiać, a to też koszty.
Ładne domki.