Siwe włosy lub nawet pojedyncze kosmyki to z jednej strony skutek starzenia się organizmu, a z drugiej zaburzenia funkcjonowania gospodarki hormonalnej. Najczęściej ich widoczność staje się niezręcznym i wstydliwym defektem, zwłaszcza gdy ich ilość z każdym tygodniem czy miesiącem się zwiększa. Ostatnio jednak siwe włosy znalazły się w kanonie pożądanych fryzur i nawet młode kobiety farbują włosy na widoczny szary kolor. W artykule jednak skupiamy się na włosach siwych, które pojawiają się z natury i przedstawiamy sposoby na skuteczne ich ukrycie!
Skąd się biorą siwe włosy na głowie, czyli o przyczynach siwizny
Za naturalny kolor włosów odpowiadają melanocyty. Są to komórki, które wydzielają specjalną substancję zwaną melaniną. Nie jest jednak tak, że raz przyjęty odcień utrzymuje się do końca życia. Dzieci rodzące się z jasnymi kosmykami z czasem mogą posiadać ciemną fryzurę i odwrotnie. Kolor włosów, zwłaszcza wraz z procesem starzenia się, ulega zmianie, a mianowicie – włosy stają się siwe. Jest to jednak proces stopniowy, przebiegający w etapach. Rozpoczyna się od pojedynczych siwo-białych kosmyków.
Normalne jest, że włosy stają się siwe w wieku około 30-40 lat. Wynika to ze starzenia się organizmu. Natomiast gdy pierwsze siwe kosmyki pojawią się na granicy 25 roku życia, określa się to mianem przedwczesnego starzenia się włosów. Dodatkowo na szarość włosa wpływają:
- choroby, np. anemia, anoreksja, nerwica;
- stres;
- przemęczenie oraz wyniszczenie organizmu;
- niedobór miedzi oraz witamin z grupy B5;
- geny.
Sposoby na siwe włosy
- Jeżeli szare kosmyki pojawiają się w młodym wieku – i wykluczysz wpływ genów na ich obecność – wystarczy, że weźmiesz na warsztat swój tryb życia. Oceń, czy zdrowo się odżywiasz, nie przemęczasz lub czy nie żyjesz w ciągłym stresie. Pozbądź się złych nawyków żywieniowych i zadbaj o odpoczynek, regenerację oraz odrobinę aktywności fizycznej. Po niedługim czasie Twoje włosy powinny uzyskać naturalny odcień, a na powierzchni skóry głowy nie powinno być śladu siwych włosów!
- Zbilansowana dieta, bogata w dużą ilość warzyw i owoców, jest również lekarstwem na siwe włosy. Warzywa i owoce posiadają witaminę B5, żelazo i miedź. Możesz również wspomóc się suplementacją, która nie zaszkodzi, ale z pewnością pomoże pozbyć się siwych kosmyków.
- Farbowanie włosów również skutecznie eliminuje ten defekt fryzury. Kobiety w młodym wieku mogą zapobiec widoczności niewielkiej siwizny szamponetkami lub specjalnymi farbami. Te nie muszą być oparte na amoniaku, ale uwzględniać na swoim opakowaniu to, że pokrywają siwe włosy.
fot. L’Oreal Paris + modyfikacje własneDobrym wyborem mogą być farby na siwe włosy L’Oreal Paris. Możesz je wykorzystać także wtedy, gdy nie borykasz się z tym problemem. Kobiety starsze powinny wybierać farby, które skutecznie pokryją siwe włosy, gdyż dojrzałe panie mają ich na swojej głowie znacznie więcej, a z wiekiem wszystkie włosy stają się białe.
Wyrywanie siwych włosów
Wyrwanie siwego włosa nie sprawi, że pozbędziesz się problemu. W miejscu tym wyrośnie nowy. Dodatkowo pozbywanie się ich uszkadza mieszki włosowe, z których wyrasta włos. Mało tego – ich częste wyrywanie może tak uszkodzić mieszek, że w miejscu tym powstanie blizna, łysa plamka lub nawet infekcja. Łatwym wydaje się pozbycie siwego włosa w kilka sekund, zwłaszcza gdy na głowie jest ich kilka lub tylko jeden, jednak co wtedy, gdy wszystkie włosy staną się białe? Wyrywanie każdego z osobna z pewnością nie przyjdzie Ci do głowy, dlatego też z takim samym podejściem podejdź wobec tylko pojedynczych pasemek.