Czy warto selektywnie wybierać dla naszych dzieci zabawki edukacyjne rozwijające umysł dziecka?
Otóż odpowiedź na to pytanie brzmi zdecydowanie: tak. Zabawki dla dzieci, wbrew pozorom, to też edukacja. To również pierwotne zetknięcie się naszych niemowląt z bogactwem wielkości, czy też kolorów. Nauczają koordynacji ruchowej, spostrzegawczości, pobudzają do przenikania ogarniającego dziecko sąsiedztwa. To też poznawanie sprzeczności w rozmiarze, czy ciężarze spotykanych zabawek, a całość przez niefrasobliwą frajdę.
Stosownie dobrane zabawki edukacyjne dopomogą naszemu dziecku właściwie się rozwijać. Klocuszki, czy kule rozwijają zdolności manualne dziecka, cały czas pozostając zabawką.
Trzymanie piłki, czy rozstawianie przedmiotów na sobie, choć bawi, także rozwija nasze dzieci.
Zabawki to też kosztowne narzędzie poznawcze dla nieco starszych dzieci, które już ukończyły żłobek.
Miniaturowe zwierzątka, czy autka wspomagają rozpoznawanie realności i stymulują pamięć. Wspólna zabawa rodzica z przedszkolakiem przygotowuje dziecko do kontaktu ze światem.
Drzewa, budynki, pojazdy – wszystko to przybliża świat zza okna, zwiększając wiedzę dziecka.
Nie wolno też zapominać o innej ważkiej, pozytywnej roli zabawek – często nie mamy czasu, żeby spędzać czas z dzieckiem, chcemy w wolnej chwili ugotować obiad lub skończyć inne czynności. W takich chwilach, gdy nie mamy czasu dla naszego dziecka, właściwie dobrane zabawki zagwarantują dziecku uciechę i zapełnią jego energię, a my powoli będziemy mogli skończyć własne zadania. Niewątpliwie po to, żeby potem spędzić czas razem ze swoim dzieckiem i samodzielnie pilnować jego rozrywki.
Przykłady:
[1] Przykładowe edukacyjne zabawki.