Wybór energooszczędnej pralki pozwala zaoszczędzić wodę i energię podczas codziennej eksploatacji. Dlatego też podpowiadamy jaka pralka automatyczna pozwala płacić niższe rachunki.
Pralka automatyczna, jak wszystkie urządzenia AGD, posiada zróżnicowane klasy energetyczne. Można wyróżnić 7 głównych klas pralek: A, B, C, D, E, F i G. Zobacz po czym poznać dobrą pralkę energooszczędną?
Klasy energetyczne a pralka automatyczna
Klasy energetyczne pozwalają zorientować się, jakie będą szacunkowe koszty eksploatacji na przykład, gdy jest to mała pralka lub inne tego typu urządzenie. Generalnie przyjmuje się, że oznaczenie A jest równoznaczne z najwyższą oszczędnością energii, natomiast G z najwyższym jej poborem
- Klasa A, A+, A++, A+++ – te klasy są obecnie najczęściej spotykane na rynku. Różnica pomiędzy urządzeniem pracującym w klasie A oraz A+++ jest teoretycznie niewielka, ale w skali roku lub kilku lat może przynieść zauważalne oszczędności. Najlepszym wyborem są urządzenia w klasach najwyższych. Taka na przykład mała pralka może się pochwalić niższymi parametrami zużycia nie tylko prądu, lecz także wody, a oprócz tego niższym poziomem hałasu.
- Klasy B, C, D, E, F, G – obecnie raczej nie spotyka się już sprzętów tak energochłonnych. Są to z reguły urządzenia starszego typu ale nie warto dla ich niższej ceny rezygnować z zakupu pralki energooszczędnej w klasie A+ lub A.
Mała pralka energooszczędna a nowoczesne funkcje i programy
Jak wspomniano klasy energetyczne pozwalają zorientować się, co do szacunkowych kosztów eksploatacji pralki. Kupując nową pralkę też jednak zwrócić uwagę na to jak często jej używamy oraz na odpowiednio dobrane do naszych potrzeb programy oraz dodatkowe funkcje. Mogą to być:
- programy pozwalające na szybkie pranie odzieży, co zminimalizuje zużycie prądu;
- programy ekologiczne, które pozwalają na zmniejszenie ilości stosowanego detergentu oraz redukcję zużycia wody.
- pranie w niskich temperaturach,
- funkcja opóźnionego startu,
- możliwość dopasowania ustawień do własnych oczekiwań.
Wybór pralki energooszczędnej to nie tylko kwestia parametrów pracy. Warto też zwrócić uwagę na poniższe kwestie:
- pralka energooszczędna o dużej pojemności bębna – jeśli miejsce na to pozwala, dobrze jest wybrać taką pralkę. Duży bęben nie oznacza od razu większego zużycia wody. Większość nowych pralek posiada zaawansowaną automatykę, która pozwala dopasować ilość wody do wielkości wsadu. Za dużą pralką przemawia również oszczędność prądu – taniej i wygodniej jest nastawić jedno pranie z pełnym, niż tę samą ilość rzeczy prać w małej pralce w dwóch lub trzech cyklach.
- mała pralka energooszczędna – ma mniejszą pojemność bębna i kompaktowe gabaryty. Jej wybór jest koniecznością, gdy w domu jest mało miejsca na urządzenie o typowych wymiarach, ale ich zakup może być także uzasadniony w domach, w których nie pierze się dużych ilości ubrań.
- pralka ładowana od góry czy od przodu – pralka ładowana od góry jest zazwyczaj mniejsza, a przy tym może pracować w najbardziej oszczędnych klasach. Jest idealnym rozwiązaniem do małych pomieszczeń. Pralka ładowana od przodu (kompaktowa lub standardowa) jest wygodniejsza w obsłudze.
- pralka energooszczędna do zabudowy – wybór urządzenia tego typu jest nieco mniejszy niż pralek wolnostojących, ale bez problemu można znaleźć urządzenia w najlepszej klasie o doskonałych parametrach pracy, które nadają się do zabudowy.
Ponadto bardzo ważna jest sprawność wirowania, czy sama skuteczność prania. Jeśli nasze pranie nie będzie czyste po wykorzystaniu energooszczędnego programu, to z całą pewnością będziemy wydłużać czas prania i zwiększać temperaturę wody, co sprawi, że zakup nasza pralki okaże się ekonomicznym fiaskiem.