Tradycyjne metody depilacji zawodzą, gdy chcemy pozbyć się nadmiernego owłosienia na dłuższy czas lub nawet na zawsze. Dlatego wzrasta zainteresowanie epilacją – niezwykle skuteczną metodą na pozbycie się włosków. Sprawdź, na czym to polega i czy faktycznie działa.
Gładkie ciało to przede wszystkim kwestia estetyki. Lubimy i chcemy wyglądać atrakcyjnie, a nadmierne owłosienie stanowi ku temu poważną przeszkodę. Podczas gdy klasyczne metody depilacji, np. woskiem, pastą cukrową czy kremami chemicznymi przynoszą tylko tymczasowe efekty, epilacja wydaje się stanowić rozwiązanie problemów ze stale odrastającymi włoskami.
Epilacja niejedno ma imię
Epilacja, w przeciwieństwie do depilacji, polega na trwałym usunięciu zbędnego owłosienia z obszarów poddawanych kuracji. Jest to zabieg, który można przeprowadzić na kilka sposobów.
- Elektroliza – jest to epilacja polegająca na umieszczeniu w cebulce włosa igły, przez którą przeprowadzany jest prąd zmienny prowadzący do trwałego uszkodzenia mieszków włosowych.
- Elektrokoagulacja – jest zabiegiem wykorzystującym działanie zmiennego prądu charakteryzującego się dużą częstotliwością, co prowadzi do „ścięcia” białka budującego włos.
- Ultradźwięki – są zabiegiem, podczas którego powstające drgania przyczyniają się do przeniknięcia do mieszków włosowych substancji aktywnej niszczącej włosy wraz z cebulkami.
- Epilacja laserowa – pozwala na trwałe uszkodzenie mieszków włosowych za pomocą urządzenia emitującego promieniowanie o odpowiednio dobranej długości fali.
Przebieg epilacji za pomocą lasera
Epilacja jest zabiegiem, którego przebieg zależy od zastosowanej metody. Ponieważ coraz bardziej popularna staje się depilacja laserowa, warto poznać mechanizm jej oddziaływania na zbędne owłosienie.
Usuwanie włosków odbywa się za pomocą specjalnego urządzenia laserowego lub IPL. Po ustawieniu określonej długości fali (długość dobierana jest tak, by promieniowanie laserowe było bezpieczne dla skóry) promieniowanie emitowane jest na obszar poddawany depilacji. Wiązka laserowa zostaje pochłonięta przez ciemne struktury włosa. Skumulowana, zamienia się na energię cieplną, która powoduje szybkie i trwałe zniszczenie mieszków włosowych.
Epilacja laserowa wymaga cierpliwości, ale efekty zaskakują
Za pomocą epilacji laserowej niszczy się wyłącznie włoski znajdujące się w fazie wzrostu (anagenowej). Oznacza to, że jednorazowy zabieg jest w stanie uszkodzić około 20-30 proc. mieszków włosowych. W praktyce przekłada się to na konieczność kilkukrotnego powtarzania zabiegów, by uzyskać trwałe rezultaty.
Jeśli wykażesz się sporą dozą cierpliwości i wykonasz serię zabiegów, epilacja laserowa okaże się niezawodna. Umów się więc na konsultację, podczas której specjalista dobierze rodzaj urządzenia oraz – na podstawie wywiadu – wyeliminuje przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu.
Może Cię też zainteresować
Depilacja laserowa zalecana jest w serii około 5 zabiegów. Jest to najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza metoda usuwania owłosienia na rynku.
To zależy. Coś tam boli.
Boli to?