Praktycznie każdy chce, aby jego mieszkanie lub dom wyglądały wyjątkowo. Aby to osiągnąć, można sięgnąć po różne innowacyjne rozwiązania. Jednym z nich jest farba strukturalna, uważana obecnie za doskonałą i modną dekorację ścian – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Do czego konkretnie służy farba strukturalna i kiedy naprawdę warto jej użyć, a kiedy lepiej zrezygnować z tego pomysłu?
fot. Castorama + modyfikacje własne
fot. Pixabay CC0 + modyfikacje własne
Czym jest farba strukturalna?
Najprościej rzecz ujmując, jest to farba służąca do dekoracyjnego malowania ścian (np. farba strukturalna z Castoramy). Wyróżnia się trzy główne rodzaje: farby strukturalne akrylowe, lateksowe i polioctanowinylowo-lateksowe. Czym różnią się od zwykłych farb? Przede wszystkim składem – ich gęstość, ziarnistość i specyfika pozwalają wręcz na imitowanie powierzchni pokrytych materiałami wykończeniowymi. To bardzo wygodne, ponieważ farba strukturalna jest dużo tańsza od niektórych materiałów, a w dodatku pozwala na tworzenie fantazyjnych dekoracji; nic nie stoi na przeszkodzie, by w nałożonej warstwie odcisnąć potarganą, zwiniętą folię lub za pomocą szpachelki stworzyć wrażenie fal. Farba strukturalna jest bardzo często produktem dwuskładnikowym, co oznacza, że składa się z pasty i proszku, które należy samodzielnie zmieszać. Dopasowanie proporcji obu składników pomoże w stworzeniu idealnej do danych celów faktury.
Jak malować farbą strukturalną?
Malowanie danych powierzchni farbą strukturalną jest o tyle proste, że nie wymaga zbyt długiego przygotowywania; ściana przed malowaniem musi być jedynie oczyszczona z kurzu i odtłuszczona, a wszelkie dodatkowe działania zależą już od tego, jaki efekt końcowy ma zostać osiągnięty. Jeśli struktura stanowić ma jedynie subtelną warstwę, to lepiej będzie, gdy przed malowaniem wyrówna się ścianę masą tynkarską i nałoży solidny podkład. Jeżeli farba strukturalna ma służyć raczej ukazaniu artystycznej fantazji, oprócz umycia ściany nie trzeba robić nic więcej. Farbę można nakładać na ścianę za pomocą pędzla, wałka futrzanego lub szpachli. Warto jednak pamiętać, że jednolita faktura może być osiągnięta jedynie w momencie, gdy dany obszar zostanie zamalowany „jednym pociągnięciem”. Uwaga – wszelkie wzory powinno tworzyć się dopiero po nałożeniu struktury na ścianę (dotyczy to także wzorów wykonywanych za pomocą wałków fakturowanych), ale na tyle wcześnie, by nie zdążyła wyschnąć.
Kiedy warto jej użyć?
Jest to rozwiązanie tańsze od wykorzystania niektórych materiałów wykończeniowych, ale nadal stosunkowo drogie. Oznacza to, że farba strukturalna z założenia nie jest raczej przeznaczona do wielkich powierzchni – np. do pomalowania wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu lub zewnętrznych ścian domu. Służy ona raczej do urozmaicenia przestrzeni; nawet niewielki fragment ściany z ciekawą fakturą może zupełnie odmienić wystrój pomieszczenia. Zalet farby strukturalnej jest zresztą więcej; tak jak było wspomniane wyżej, nie wymagają one idealnie przygotowanego podłożona, co pozwala oszczędzić mnóstwo czasu i pracy. Oprócz tego są dość proste w nałożeniu, dzięki czemu można ich używać samodzielnie. Jak łatwo się domyślić, farba strukturalna dobrze zamaskuje również wszelkie pęknięcia i nierówności, co sprawia, że jest idealna w przypadku lokali usytuowanych w starych kamienicach.
Farba strukturalna może stanowić świetną dekorację ściany. Stosunkowo łatwe nakładanie, a także możliwość stworzenia oryginalnej powierzchni są jej zdecydowanymi zaletami. Dość wysoka cena sprawia jednak, że nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na pomalowanie nią dużych powierzchni.