Przybieranie niemowlęcia na wadze budzi wiele wątpliwości i jest powodem do niepokoju. Rodzice nie zawsze wiedzą czy dziecko zwiększa swoją masę w odpowiednim tempie. Z pomocą przychodzą siatki centylowe, które są źródłem cennych informacji o prawidłowym rozwoju malucha.
Przybieranie na wadze dziecka w pierwszych miesiącach życia to kwestia zupełnie indywidualna. Istnieją jednak ogólnie przyjęte normy, które pozwalają na określenie prawidłowości wzrostu masy ciała w poszczególnych miesiącach.
Źródło informacji o prawidłowym przybieraniu na masie
W określeniu prawidłowości przyrostów masy ciała pomagają siatki centylowe. To specjalne wykresy, które pozwalają na obiektywną ocenę przybierania na wadze w poszczególnych okresach rozwojowych. Wykreślone na nich linie krzywe pokazują, jaki procent rówieśników w całej populacji osiąga taką lub mniejszą wartość pomiarową.
Siatka centylowa składa się z:
- osi poziomej, na której zaznacza się wiek niemowlęcia
- osi pionowej, na której zaznacza się aktualną masę ciała (lub wzrost) dziecka
„Rysując” delikatne linie prowadzące z osi, dochodzi się do miejsca zetknięcia obu punktów. Dzięki temu można uzyskać informację o tym, w którym centylu znajduje się dziecko pod kątem masy ciała.
Przykład. Załóżmy, że dziecko skończyło dwa miesiące i waży 5600 g. Dane naniesione na siatkę wskazują, że obecnie znajduje się w 50 centylu. Oznacza to, że 50% rówieśników waży tyle samo lub mniej.
Poporodowy spadek masy ciała jest normalny
Kontrolowanie przyrostu masy ciała stanowi ważny wyznacznik stanu zdrowia noworodków i niemowląt. Chociaż w pierwszych dniach życia dziecka dochodzi do spadku masy ciała, taki stan uważany jest za całkowicie naturalny – pod warunkiem, że nie przekracza 10% masy urodzeniowej. Natomiast po 8-10 dniach masa ciała powinna wrócić do stanu wyjściowego.
Prawidłowy przyrost masy ciała w 1-3 miesiącu życia
Jak wskazują siatki centylowe, w pierwszym miesiącu życia noworodek zwiększa swoją masę ciała o ok. 600 g (ok. 20 g na dobę). W kolejnych dwóch miesiącach niemowlę powinno przybrać na wadze ok. 800-900 g.
Prawidłowy przyrost wagi od 3 do 6 miesiąca
Po ukończeniu trzeciego miesiąca życia zwykle dziecko przybiera na wadze ok. 700 g na miesiąc. W ten sposób niemowlę powinno podwoić swoją masę urodzeniową do momentu ukończenia szóstego miesiąca życia.
Waga powyżej 6 miesiąca życia
Gdy niemowlę ukończy szósty miesiąc życia, następuje spowolnienie przyrostu masy ciała. Zgodnie z tym, co wskazują wykresy, między szóstym a dwunastym miesiącem życia dziecko przybiera około 500 g miesięcznie.
Jakie przyrosty masy ciała są niepokojące?
Siatki centylowe to proste i wiarygodne narzędzie, dzięki któremu można ocenić prawidłowość przybierania na wadze. Jeżeli niemowlę miesiąc w miesiąc znajduje się w tym samym kanale centylowym, rozwija się prawidłowo. Jeśli natomiast znacznie odbiega od norm (znajduje się powyżej 97 centyla i poniżej 3 centyla) lub przeskakuje nagle o dwa kanały centylowe, wówczas należy szukać przyczyny nieprawidłowych przyrostów masy ciała.
Moje dziecko ma niecały roczek i wydaje mi się nieco otyłe. Czy to się później wyrówna samo z siebie? Czy trzeba coś zmienić w żywieniu? Lekarz mi powiedział, że jest tylko troszkę powyżej normy.