Infekcje dróg moczowych przytrafiają się znacznie częściej kobietom niż mężczyznom, co jest wynikiem budowy anatomicznej.
Cewka moczowa u Pań jest krótsza niż u Panów, a na dodatek sąsiaduje bezpośrednio z odbytem, gdzie znajduje się wiele drobnoustrojów. Jakie są objawy i jak leczyć zapalenie pęcherza, gdy nas dosięgnie?
Przyczyny zapalenia pęcherza
Głównym sprawcą zapalenia pęcherza jest pałeczka okrężnicy zwana Escherichia coli. Występuje ona w naszym przewodzie pokarmowym, jednak tam nie stanowi zagrożenia, a dopiero na zewnątrz działa chorobotwórczo wywołując zapalenie pęcherza moczowego. Gdy bakterie przedostaną się z odbytu do pochwy i cewki moczowej wywołują stan zapalny. Kolejnym etapem jest ich namnażanie oraz przyleganie do ścian pęcherza. Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej, gdyż następstwem może być przedostanie się bakterii do nerek. Infekcję najłatwiej złapać poprzez niewłaściwą higienę, zarażony ręcznik, czy toaletę. Przyczyną może być także siedzenie latem w mokrym kostiumie kąpielowym, czy wyziębienie okolic nerek, na skutek zbyt lekkiego ubioru w chłodne dni. Sztuczna bielizna oraz obcisłe spodnie również sprzyjają namnażaniu bakterii.
Objawy zapalenia pęcherza
Pierwszym objawem infekcji będzie częste bieganie do toalety oraz lekkie pieczenie podczas oddawania moczu. Ilość moczu może być nieznaczna, jednak cały czas będziemy czuły parcie na pęcherz moczowy. Jeśli zaobserwujemy u siebie tego typu objawy, nie wolno tego lekceważyć, gdyż nawracające i nieleczone infekcje dróg moczowych mogą doprowadzić do stanów zapalnych nerek i ich niewydolności.
Leczenie
W leczeniu infekcji pomoże nam spożywanie dużej ilości płynu, co przyspieszy oddawanie moczu i wydalanie drobnoustrojów z organizmu. Pomocne mogą być także herbatki moczopędne i zioła (pokrzywa, bratek). Warto także wygrzać się pod kołdrą i rozgrzać termoforem okolice krzyża i podbrzusza. Lepiej ograniczyć w tym okresie współżycie z partnerem, które sprzyja rozprzestrzenianiu się bakterii. Zalecane jest uzupełnić dietę o żurawinę w postaci soku, owoców oraz przetworów, gdyż ma ona działanie przeciwzapalne.
fot. Neofuragina + modyfikacje własne
Jeżeli domowe sposoby nie przyniosą efektu lub gdy dolegliwości są mocno dokuczliwe można sięgnąć po środek na zapalenie pęcherza – Neofuraginę, oczywiście przed wcześniejszym zapoznaniem się z treścią ulotki (http://neofuragina.pl/). Neofuragina jest środkiem dostępnym bez recepty, zalecanym przy tego typu infekcjach. Lek należy przyjmować doustnie podczas posiłków zawierających białko, gdyż białka sprzyjają wchłanianiu furaginy. Lek stosuje się przez około 7 dni, a jeśli objawy nie ustąpią należy niezwłocznie udać się do lekarza. Szczególnie jeśli pojawią się wymioty, nudności oraz ból w okolicach nerek, konieczne może być podanie antybiotyku. Lekarz prawdopodobnie zaleci wykonanie badania moczu wraz z posiewem w celu dokładnego zdiagnozowania przyczyny.
A ja polecam urozax, który ma coraz bardziej popularną wśród kobiet naturalną d-mannozę. Żurawiny wg mnie są za bardzo przereklamowane, a po furaginie cierpiał mój żołądek.
Ja stosowałam UroFuraginum, bo w mojej aptece jest tańsza i mam mniej chemiczny skład, bo oprócz furaginy tylko cukier. Herbatek moczopędnych nie stosuję, wolę wodę z cytryną, czy duży dodatek naci pietruszki w potrawach. Lepiej stawiać na sprawdzone sposoby.