Pozytywna decyzja instytucji finansowej, jak również wysokość pożyczki zależne są od zdolności płatniczej. Bank musi mieć możność przeanalizowania czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie opłacać raty zobowiązania wraz z odsetkami. Co instytucja finansowa bierze pod uwagę?
Zdolność finansowa to, najkrócej rzecz ujmując, perspektywa
zaciągnięcia zobowiązania i spłacania go wraz z odsetkami w wskazanym przez bank czasie. Skontrolowanie zdolności płatniczej nie wpływa jednak jedynie na sam fakt udzielenia kredytu. Niebłahą rolę gra także w wyznaczeniu wysokości zobowiązania.
Dla instytucji finansowej jest to wiadomość, że klient będzie w stanie opłacać pożyczkę prawidłowo. Kredytobiorca zaś skoncentruje się na poszukiwaniu mieszkania, na jakie w istocie go stać. Instytucje finansowe obliczają zdolność kredytową rozmaicie, biorąc pod uwagę wiele czynników. Ważnym czynnikiem jest dodatkowo to, jakie ryzyko jest w stanie zaaprobować instytucja finansowa.
Na co instytucja finansowa zwraca uwagę
Generalnie, zdolność finansowa jest obliczana na podstawie aktualnego bilansu przychodów i wydatków.Nie są to jednakże jedyne czynniki.
Bank weźmie pod uwagę także:
- stan społeczny;
- wykształcenie;
- wykonywany zawód (w tym sposób uzyskiwania dochodu – np. kontrakt o pracę, umowa zlecenia, własna działalność gospodarcza);
- poziom i regularność dochodów;
- ilość osób w Twoim domostwie;
- wpływ własny;
- okres spłaty kredytu.
Bank ocenia dodatkowo Twoją historię kredytową. Wcześniejsze kłopoty ze spłacaniem zobowiązania mogą w znacznym stopniu utrudnić lub wręcz udaremniać Ci zaciągnięcie zobowiązania