Nieważne, czy posiadasz wykonany z naturalnej skóry portfel, aktówkę, czy teczkę, a może saszetkę– wszystkie te akcesoria galanteryjne wymagają odpowiedniej dbałości oraz stosownej konserwacji pozwalającej na to, żeby przedłużyć długotrwałość użytkowania danego gadżetu oraz zapewnić mu idealny wygląd. W niniejszym artykule przedstawimy kilka sprawdzonych porad dotyczących kompleksowego czyszczenia atrybutu każdej kobiety, czyli torebki.
Ze skóry licowej
To, w jaki sposób zaleca się troszczyć o asortyment skórzany powinno być w szczególności uzależnione od rodzaju surowca, jaki posłużył do wykonania określonego wyrobu. Mamy tu na myśli w tym przypadku konkretny typ skóry, z której uszyta została nasza torebka. Jednym z szerzej rozpowszechnionych okazuje się między innymi skóra licowa. Wymaga ona gruntownego czyszczenia zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Z jednej strony można zainwestować w specjalistyczne preparaty konserwujące, ale z drugiej swego rodzaju formą oszczędności okaże się samodzielne pielęgnowanie licowego produktu z zastosowaniem ogólnodostępnych środków kosmetyczno-spożywczych, występujących w każdym jednym gospodarstwie domowym.
Zamiast wydawać pieniądze na drogie preparaty, wystarczy sięgnąć do szafki kuchennej po buteleczkę klasycznego octu. Zachowując umiar, nalejmy odrobinę na delikatną i miłą w dotyku szmatkę, a następnie przetrzyjmy nią powierzchnię torebki. Na ocet nie będą odporne nawet najcięższe na pierwszy rzut oka zabrudzenia i zaplamienia.
Co więcej, ten produkt pielęgnacyjny doskonale sprawdza się przy wyrobach licowych w każdym wydaniu, także ekskluzywnych i solidnych torbach typu marki JanPolbis, które w całości wykonane zostały z naturalnej skóry. Musimy tylko zachować ostrożność i nie zalać octem czyszczonych akcesoriów, bo jednak opisywany surowiec jest wrażliwy na żrące detergenty. W sytuacji, gdy naleje nam się nieco więcej octu niż powinno, nigdy nie decydujmy się na równie drastyczny w skutkach krok, a mianowicie położenie torby na grzejniku czy wystawienie na słońce. Konsekwencją mogą być pęknięcia, rysy czy odbarwienia.
Ze skór delikatnych
Najczęściej proponowanymi wyrobami skórzanymi są torby damskie robione z wyżej opisanych skór licowych, albo tak zwanych surowców naturalnych szorstkich, do jakich zalicza się zwłaszcza dwa podstawowe typy skórzanych materiałów- nubuk oraz zamsz. Mniej popularne, ale za to równie eleganckie co wcześniej wspomniane gatunki okazują się skóry delikatne. W garderobie wielu pań z pewnością znajdują się efektownie prezentujące się torebki ze skóry krokodyla czy węża i to właśnie są materiały wrażliwe, które wymagają bardzo skrupulatnego pielęgnowania oraz systematyczniejszej konserwacji niż wszelkie inne skóry. I w ich przypadkach są jednakże sprawdzone domowe sposoby pozbywania się zabrudzeń. Wystarczy sięgnąć po ekologiczne olejki takie jak chociażby olejek rycynowy. Warto także zaopatrzyć się w glicerynę, którą będziemy pastować i polerować naszą torebkę. Pamiętajmy, że do nabłyszczania musimy wybrać miękką szmatkę, która nie spowoduje mikrozarysowań.