Rozszerzenie diety niemowlaka zawsze łączy się z obawami rodziców. Jak je przeprowadzić by nie zaszkodzić dziecku? Wbrew pozorom nie ma w tym nic skomplikowanego. Najważniejsze, aby wprowadzać nowe pokarmy powoli i stopniowo.
Pierwsze miesiące życia dziecko można nazwać typowo mlecznymi. W przypadku mleka modyfikowanego porcje należy przygotowywać zgodnie z zaleceniami pediatry (zwykle pokrywają się z informacjami na opakowaniu). Na to kiedy można wprowadzić pierwsze pokarmy inne niż mleko, wpływa sposób karmienia. Niemowlęta karmione piersią nowe smaki poznają dopiero w 6 miesiącu, podczas gdy ich koledzy karmieni butelką spróbują czegoś nowego już w 5 miesiącu życia. Pora na pierwsze rozszerzenie diety niemowlaka karmionego butelką o jeden posiłek. Powinien on składać się tylko z jednego składnika w postaci gotowanego warzywa – marchewki, dyni, ziemniaka, kalafiora, pietruszki czy selera. Świetnie sprawdzi się również starte, duszone jabłuszko.
fot Pixabay CC0 + modyfikacje własne
W 6. miesiącu dziecko karmione piersią dopiero zaczyna przygodę z jedzeniem. Natomiast dziecku karmionemu butelką możemy podać już dania wieloskładnikowe. Oprócz jarzyn w jadłospisie należy umieścić kaszki zbożowe, a także delikatne mięso (indyka lub cielęcinę). Mięso należy gotować oddzielnie. Pora także na nowe warzywa ( np. cukinię, fasolkę szparagową, soczewicę) oraz owoce (np. maliny, morele i gruszki). Oczywiście nadal podajemy mleko. Pamiętajmy o nawadnianiu organizmu dziecka, podając wodę źródlaną. Podajemy o jedną porcję mleka mniej. Do jadłospisu dodajemy kaszki i kleiki, najlepiej wzbogacane przecierem owocowym. Co drugi dzień do zupki można dodać połowę żółtka jaja. W tych miesiącach wprowadzamy także nowe warzywa – buraki oraz szparagi, a także owoce – śliwki, banany, mango, brzoskwinie, daktyle.
W 8. miesiącu można sięgnąć po odrobinę przypraw, które urozmaicą smak zupek. Możemy podawać kawałki gotowanych warzyw dziecku do rączki jako przekąskę. Dietę niemowlaka rozszerza się także o kolejne owoce i warzywa – jeżyny, wiśnie, porzeczki, aronie, arbuza oraz szczaw, cebulę i groch. Na tym etapie obiad dziecka powinien składać się z dwóch dań – zupy oraz drugiego dania w postaci mięsa i dodatków (warzywa, kasze). Można także serwować maluchowi drobne przekąski np. chrupka kukurydzianego czy herbatnika.
fot Pixabay CC0 + modyfikacje własne
Ponadto jadłospis wzbogacamy o ogórka, paprykę, bakłażana, pomidora oraz warzywa strączkowe, a także truskawki, poziomki, borówki i ananasa. Czas na ostatnie rozszerzenie diety niemowlaka. Dziecko po raz pierwszy może zjeść całe jajko (np. w postaci pasty). Warto zacząć także stopniowe wprowadzanie przetworów mlecznych. Nie sięgaj jednak po gotowe jogurty owocowe – lepiej przygotować je dodając do jogurtu naturalnego ulubione owoce twojej pociechy. Oprócz mięsa na obiad można zaserwować także gotowaną rybę, tylko uwaga na ości!