Grzybica to choroba zakaźna, wywoływana przez mikroskopijne grzyby, która może dotyczyć zarówno paznokci u dłoni, jak i u stóp. Jak prawidłowo rozpoznać chorobę i skutecznie zwalczać nie tylko jej objawy, ale także przyczyny?
fot. Pixabay CC0 1.0 + modyfikacje własne
Na podstawie badań epidemiologicznych, przeprowadzonych na terenie Europy, szacuje się, że z tego rodzaju dolegliwościami może zmagać się nawet 21 proc. Polaków. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat odnotowano znaczny wzrost zachorowań, przez co infekcje grzybicze stają się bardzo poważnym problemem społecznym.
Najczęstsze objawy grzybicy paznokci
Pierwsze objawy grzybicy paznokci są bardzo często lekceważone. Co gorsza, wielu z nas próbuje ukryć symptomy choroby, przykładowo pod warstwą lakieru lub w butach. Jednak nieleczona infekcja może doprowadzić do całkowitego zniszczenia paznokcia. Początkowo zmiany najczęściej pojawiają się na płytce jednego paznokcia, zazwyczaj pierwszego lub piątego. W związku z tym, że ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji jest bardzo wysokie, prawidłowe rozpoznanie jest niezbędne do podjęcia szybkiego leczenia.
Wśród głównych objawów grzybicy paznokci wymienia się zmianę kształtu, grubości i koloru płytki na lekko żółty lub siny, zwiększenie łamliwości i kruchości paznokci oraz pojawiające się na ich powierzchni nieestetyczne bruzdy. W zaawansowanym stadium choroby bardzo często odczuwalny jest również ostry, nieprzyjemny zapach.
Jak leczyć grzybicę paznokci?
Po zdiagnozowaniu choroby należy jak najszybciej rozpocząć kurację, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się zakażenia na sąsiadujące płytki. Pamiętajmy jednak, że leczenie infekcji grzybiczych domowymi sposobami jest nieskuteczne. Tego typu dolegliwości wymagają konsultacji z lekarzem i stosowania profesjonalnych preparatów.
fot. Pixabay CC0 1.0 + modyfikacje włanse
W początkowym stadium choroby zaleca się przede wszystkim szlifowanie płytki paznokcia oraz aplikowanie na jej powierzchnię specjalnych płynów, roztworów lub lakierów. Wysokiej jakości preparaty, przykładowo marki Scholl, pomagają zwalczać i zapobiegać nawrotom infekcji, takim jak grzybica paznokci. Leczenie jest trwałe i skuteczne, a prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia choroby znacznie maleje. W przypadku rozległych zmian niezbędne może okazać się przyjmowanie leków doustnych, przepisanych przez lekarza dermatologa. Czas trwania kuracji jest uzależniony od stopnia zaawansowania infekcji i może trwać do kilku tygodni.
Jak dochodzi do zarażenia grzybicą paznokci?
Najczęstszym źródłem zakażeń grzybicą paznokci są baseny, łaźnie oraz sauny, w których panują sprzyjające warunki do rozwoju choroby. Zarażenie może być także rezultatem używania należących do innych osób butów czy akcesoriów do pedikiuru. Na wystąpienie grzybicy paznokci szczególnie narażone są osoby, które zmagają się z takimi chorobami, jak cukrzyca, otyłość i niedokrwistość, a ponadto borykające się z zaburzeniami hormonalnymi, układu odpornościowego oraz krążenia.
Na rozwój infekcji grzybiczych wpływają też niewłaściwe nawyki. Pamiętajmy, by dokładnie wycierać stopy i przestrzenie między palcami, unikać skarpetek ze sztucznych materiałów, w miejscach publicznych, przykładowo na basenach, nigdy nie chodzić boso oraz zapobiegać uszkodzeniom płytki i skaleczeń skóry wokół paznokci.