Drugi trymestr ciąży jest dla kobiety znacznie przyjemniejszy od pierwszego. Znikają nieprzyjemne mdłości, łagodnieją nastroje, zmniejsza się ryzyko poronienia, a kobieta powoli przyzwyczaja się do myśli, że za niedługo powita na świecie wyczekiwane przez siebie maleństwo.
Ciąża – II trymestr
Drugi trymestr ciąży to dla kobiet szczególny okres. Kobieta rozpoznaje pierwsze ruchy dziecka, które z czasem będą przybierać na sile. To także okres, w którym podczas badania USG przyszli rodzice mają możliwość poznania płci dziecka oraz zaobserwowania, jak ich maleństwo ssie kciuk, co bez wątpienia jest niezwykle wzruszającym momentem.
Drugi trymestr ciąży – zmiany w organizmie
Do najczęstszych dolegliwości, jakie pojawiają się w drugim trymestrze ciąży zalicza się problemy skórne w postaci widocznych przebarwień. W wielu miejscach na ciele mogą pojawić się rozstępy, dlatego w tym okresie bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja. W tym celu warto stosować specjalistyczne kremy i balsamy do ciała, które nie tylko ograniczą pojawianie się nieestetycznych blizn na ciele, ale także uelastycznią i ujędrnią wrażliwą skórę.
Drugi trymestr ciąży to także czas, w którym macica w bardzo szybkim tempie powiększa swoje rozmiary, co skutkuje uciskiem na narządy wewnętrzne, takie jak żołądek i jelita. Efektem tego jest zgaga oraz zaparcia, które mogą dokuczać ciężarnej aż do rozwiązania. Większość kobiet skarży się także na trudności z oddychaniem oraz zasypianiem. Aby zapewnić przyszłej mamie jak najlepsze warunki przed zaśnięciem, dobrze jest regularnie wietrzyć pokój.
fot. Pixabay CC0 + modyfikacje własne
Pozostałe dolegliwości
Mały dzidziuś, który znajduje się w brzuchu matki cały czas rośnie, przez co dochodzi do wygięcia do przodu piersiowego i lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Dlatego u ciężarnej mogą pojawić się dokuczliwe bóle pleców. Nie ma jednak powodów do paniki – nawet, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, na tego rodzaju dolegliwość skarży się większość brzemiennych kobiet.
W trakcie ciąży wiele kobiet narzeka także na bóle nóg, które mogą być związane z niedoborem magnezu. Jeżeli badania laboratoryjne wykażą, że w organizmie znajduje się za mało tego pierwiastka, dobrze zacząć przyjmować magnez z witaminą B6, która ułatwia jej przyswajanie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zarówno kawa, jak i herbata utrudniają wchłanianie magnezu, dlatego wskazane jest ograniczenie ich spożywania.
Konieczne badania
Istnieje lista badań, które należy wykonać w drugim trymestrze ciąży. Zalicza się do nich morfologię krwi, badanie moczu, czystości pochwy, cytologiczne (w przypadku gdy nie było wykonywane wcześniej), stężenia glukozy we krwi, ultrasonograficzne, w kierunku przeciwciał anty -Rh (tylko u kobiet z Rh-), badanie w kierunku toksoplazmozy (jeżeli w I trymestrze zdiagnozowano ujemny wynik) oraz konsultację stomatologiczną, również w sytuacji, jeśli nie była wykonana przedtem.
4 miesiąc ciąży
Czwarty miesiąc ciąży to moment, w którym ustępują objawy charakterystyczne dla pierwszego trymestru. W zamian pojawiają się bezbolesne skurcze macicy (Braxtona Hicksa), które przygotowują ciało do porodu. Kolejną dolegliwością są zaparcia, w walce z którymi powinno pomóc spożywanie dużej ilości wody oraz lekkie ćwiczenia i spacery.
5 miesiąc ciąży
Piąty miesiąc to okres, w którym przyszła mama może odczuwać ból w dole brzucha, który są spowodowane rozciąganiem się więzadeł, które są odpowiedzialne za podtrzymanie macicy. Pojawia się także opuchlizna nóg oraz dłoni, będąca efektem zatrzymania wody w organizmie, a także skurcze nóg, nadciśnienie indukowane oraz roztargnienie.
6 miesiąc ciąży
W 6 miesiącu ciąży pojawiają się bóle pleców, które nasilają się podczas siedzenia oraz chodzenia. Powiększanie się brzuszka powoduje rozciąganie się skóry, któremu towarzyszy swędzenie. Zwiększa się potrzeba oddawania moczu, która jest spowodowana powiększoną macicą, która uciska na pęcherz. Część kobiet może skarżyć się dodatkowo także na problemy ze wzrokiem.
fot. Pixabay CC0 + modyfikacje własne
Spodziewasz się dziecka i zastanawiasz się, jak tydzień po tygodniu rozwija się i rośnie twoje maleństwo? Więcej informacji związanych z kolejnymi etapami ciąży znajdziesz tutaj:
http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/kalendarz-ciazy/drugi-trymestr-ciazy.html