Czysta i miękka woda w domu to gwarancja lepszego zdrowia i samopoczucia, ale także delikatniejszego smaku. Przefiltrowana woda jest korzystna dla cery oraz sprawia, że włosy są miękkie i gładkie. Sprawdź, co Ty możesz zrobić, by spełniała swoje zadanie.
Dlaczego jakość wody jest ważna?
Twarda woda ma negatywne działanie na nasz organizm – od wewnątrz i zewnątrz – a także na sprzęty znajdujące się w domu.
Kamień osadzający się na baterii wygląda nieestetycznie, jednak to nie jedyny kłopot. Ponieważ w wylewce znajduje się go tyle samo lub więcej, zmniejsza drożność rur i powoduje gorszy przepływ wody.
Ponadto w twardej wodzie nie chce się pienić mydło, więc środków do czyszczenia trzeba używać więcej, niszcząc rzeczy – np. ubrania podczas prania.
Woda jest twarda, gdy zawiera dużo minerałów. Najłatwiej poznamy ją po nieprzyjemnym smaku. By się przed nią uchronić, możemy stosować różnego rodzaju sprzęty uzdatniające. Dobry filtr do wody zamontujemy bezpośrednio w instalacji wodnej bądź na konkretnej baterii, ale możemy również korzystać z dzbanków filtrujących. To ostatnie rozwiązanie znajduje zastosowanie w kuchni podczas przygotowywania kawy czy herbaty, jednak nie uchroni rur przed osiadaniem kamienia.
Filtry mechaniczne czy chemiczne?
Filtry mechaniczne to urządzenia usuwające z wody jedynie zanieczyszczenia fizyczne (mechaniczne), czyli piasek, muł, rdzę, żelazo. Zanieczyszczenia owe powstają na skutek niedostatecznej filtracji na poziomie zakładów wodociągowych, awarii rur oraz odpadania nagromadzonego w rurach kamienia. W obrębie domu filtry te dzielimy na kuchenne (miejscowe) i centralne (obejmują całość instalacji wodnej).
Filtry chemiczne z kolei oczyszczają wodę z pierwiastków chemicznych. Nazywa się je dejonizatorami. Dzielą się na dwa rodzaje: filtry-odżelaziacze (wpływają na redukcję żelaza i manganu) oraz filtry-zmiękczacze (te usuwają wapń i magnez).
Rodzaje filtrów do wody – które warto stosować?
W prywatnych domach i mieszkaniach mamy do wyrobu kilka rozwiązań – filtrów, które zmiękczą wodę i przyczynią się do poprawienia jej smaku oraz właściwości. Jednym z nich są filtry przeznaczone do montowania na rurze. Zakłada się je na rurę z wodą zimną. Działają na bieżąco, więc nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Są wydajne. Wkłady opierają się na działaniu mechanicznym, chemicznym (z węglem aktywnym, żywicą jonowymienną) lub mieszanym. Filtr należy regularnie wymieniać, by nie przestał spełniać swojej funkcji.
Nieco większej pracy oraz ciągłej wymiany na nowe wymagają filtry dzbankowe. Pozbawiają wodę kamienia, ale również chloru, rdzy, pestycydów i pozostałych zanieczyszczeń (organicznych, mechanicznych). Z uwagi na formę pasują zwłaszcza do kuchni, gdzie wtapiają się w inne sprzęty. Filtry do dzbanków są wymienne. Dostaniemy je w różnych rodzajach, których działanie bazuje najczęściej na żywicy jonowymiennej i węglu aktywnym. Należy szukać dzbanków i filtrów z atestem PZH.
Najbardziej zaawansowaną metodą filtrowania wody jest odwrócona osmoza – usuwa do 99% zanieczyszczeń! Eliminuje z wody chlor i mikroorganizmy. Filtry osmotyczne działają na zasadzie filtracji membranowej. Przez wzgląd na niewielką różnicę w smaku oraz wartości zdrowotne zaleca się korzystać jednocześnie z mineralizatora.
Całościowo na wodę w instalacji działa centralny zmiękczacz. Usuwa również sole wapnia i magnezu.
Mam taki podobny jak ten plastikowy. Najpierw filtruję wodę, potem wlewam do czajnika. Co jakiś czas trzeba czajnik oczyścić z kamienia, ale wcześniej musiałam czyścić co chwilę. Filtr w dzbanku wystarcza mi na około miesiąc.
Na jak długo wystarczają takie filtry bez wymiany wkładu?