Jeśli zamierzasz założyć ogródek, w pierwszej kolejności zastanów się, czemu ma on służyć. Czy planujesz tam tylko opalać się i grillować z rodziną i przyjaciółmi, zamierzasz urządzić mini boisko dla dzieci lub wnuków czy pragniesz zasadzić w nim ulubione owoce i warzywa? A może chcesz połączyć wszystkie te funkcje?
Podstawowe prawa – co wolno, a nie czego nie wolno
Obojętnie na którą opcję się zdecydujesz, urządzaniem ogrodu rządzą pewne prawa identyczne dla wszystkich wersji. Po pierwsze środek ogrodu musi być pusty. Nie zasadzajmy tam drzew ani krzewów, bo to optycznie zmniejszy jego powierzchnię. Po drugie, jeśli chcemy zasadzić rośliny jadalne i niejadalne, nie przesadzajmy z ich ilością i pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich odległości. Możemy mieć problem, kiedy wszystkie już wyrosną i okaże się, że jedne zabierają miejsce drugim. Wyobraźmy sobie, że nasz ogród to duży pokój, w którym musimy poukładać meble. Wszystkie mniejsze idą z przodu, większe pod ścianę, prawda?
Narzędzia, jak się przygotować i co mieć pod ręką
Akcesoria ogrodowe to przede wszystkim grabie, sekator i grube rękawice. Ale przydadzą się też inne solidne narzędzia budowlane, z których skorzystasz nie tylko na starcie. Pamiętaj o łopatach, wiadrach, pile, taczce czy wężu ogrodowym. W następnych etapach zechcesz na pewno dokupić kosiarkę, opryskiwacz do roślin czy rozdrabniarkę.
W zależności od swoich potrzeb, zaplanuj budżet tak, by na starcie zainwestować w rzeczy niezbędne, elementy luksusowe dokupując z biegiem czasu.
Warzywa, owoce i zioła, czyli praktyczna strona ogrodu
Oprócz drzew i kwiatów, warto postawić na praktyczny element ogrodu, czyli owoce, warzywa i zioła. Czy to nie wspaniale móc do zupy dodać świeży koper albo lubczyk? A na zimę zamknąć w słoikach dżemy z ogrodowego agrestu i jabłek? Pobawmy się więc w projektantów, dobierając rośliny o barwnych liściach, atrakcyjnych owocach i efektownych kwiatach. Wystarczy poświęcić trochę czasu na zgłębienie wiedzy, dotyczącej tego, które warzywa wpływają na siebie w korzystny sposób, a które oddziałują na siebie źle.Dowiedzieć się, które rośliny odstraszają szkodniki, a które przyciągają pożyteczne owady. Czy wiesz, że fasola hamuje wzrost cebuli? Ogórków nie należy sadzić obok pomidorów, a majeranek źle się czuje w towarzystwie bazylii? Świat roślin może być niezwykle fascynujący, kiedy postanowimy go zgłębiać.
Ogrodowa rekreacja, czyli zadbaj o kącik dla siebie
Obok pięknych kwiatów i drzew, jabłonki, agrestu, czereśni i pachnących ziół, warto też wygospodarować kącik typowo rekreacyjny. Miejsce, w którym stanie mała, zadaszona altanka z dużym stołem w środku i ogrodowymi krzesłami. Albo huśtawka ogrodowa, na której latem można wypocząć z książką. Można też pokusić się o atrakcyjny kącik dla najmłodszych i zbudować im niewielką piaskownicę lub postawić dmuchany basen.
Ogród to świeże powietrze, zdrowie, ruch i rekreacja. To także pogłębianie wiedzy na temat tego, co rośnie wokół nas. Jeśli więc planujesz zagospodarować swoją przestrzeń przydomową, pomyśl, jakie lubisz kwiaty, które kolory Cię uspokajają albo jakie dżemy zimą lubisz jeść najbardziej. A ponadto, czy nie chciałbyś od czasu do czasu zwyczajnie położyć się na kocu za domem pośród wszystkich tych cudów, których dokonałeś sam?