Ogród to miejsce relaksu, wyciszenia, po całym dniu pracy, niekiedy w hałasie, pomieszczeniach pełnych ludzi. Jedni odpoczywają, kiedy leżą na trawie i czytają książkę, inni wolą aktywny wypoczynek albo kopanie w ogrodzie, pielęgnowanie nowych roślin, doglądanie tych starszych. Najważniejsze, żeby mając ogródek korzystać z niego i tam odpoczywać po wyczerpującej pracy, a żeby to było możliwe niezbędne jest po prostu dbanie o porządek w ogrodzie.
Każdy miłośnik kwiatów doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Są kwiaty, których w ogrodzie nie powinno zabraknąć, chociażby takiej Naradki kosmatej, niezwykle urodziwej rośliny, choć niewielkiej. Obok niej znajdzie się z pewnością miejsce na Nerinę ogrodową, która zachwyca większość ogrodników. Ci, którzy lubią ogrody utrzymane w stylu angielskim, czyli te bardziej naturalistyczne z pewnością docenią uroki Nachyłka. Bowiem Nachyłek okółkowy zachwyca nie tylko swoimi ładnymi kwiatami koloru żółtego, ale również liśćmi, które są dość charakterystyczne. Nachyłek nadaje się do używania w kompozycjach florystycznych. Obok niego na rabacie zasadzić można Miodunkę plamistą. Choć może do najwspanialszych nie należy, to jednak ma całą rzeszę swoich zwolenników, a nazwę zawdzięcza liściom, na których występują plamki koloru białego. Jakim okazom jeszcze warto poświęcić uwagę? Chociażby takiej niewinnej Nikandzie miechunkowej. Ma nie tylko ładne kwiaty koloru niebieskiego, ale i pojawiające się po nich sakieweczki z nasionami są dość dekoracyjne. A jeśli nie ona to Niecierpek gruczołowaty, który zachwyci nas podczas kwitnienia.
Wielu ogrodników docenia nie tylko styl francuski, ale i angielski, w którym dominują kwiaty polne. Jest on mniej poukładany, ale tylko pozornie, bo tak naprawdę każda roślina ma w nim określone miejsce, które jest z góry założone. Nie można tym samym mówić o nieładzie i nieporządku w ogrodzie angielskim. Ale z pewnością miejsce w nim znajdzie chociażby taki Łubinnik górski, który podczas kwitnienia ożywi każdy nawet najciemniejszy kąt w ogrodzie. Wzrok przyciągnie również Lepiężnik różowy. I choć jego liście to najbardziej dekoracyjnych nie należą, to jednak kiedy pojawia się duży, różowy kwiatostan można o tym zapomnieć. Co więcej, roślina ta ma właściwości lecznicze, jej korzeń był wykorzystywany niegdyś do produkcji leków na silne bóle głowy. Kiedy tylko słońce na dobre zagości w naszym ogrodzie możemy spodziewać się eksplozji kolorystycznej po Łubinie.
Roślina ta ma niesamowity kwiatostan, który cieszy oko kilkanaście dni. Łubin był niegdyś bardzo popularny i można było go spotkać niemal w każdym ogrodzie, szkoda, że dziś tak rzadko w nich gości. Są rośliny, które wyglądają dość niepozornie, jednakże kiedy tylko rozpoczyna się kwitnienia, każdy chce poznać ich nazwę. Należy do nich chociażby taki Łyszczec wiechowaty. W suszonych kompozycjach florystycznych zastosowanie bardzo często znajduje natomiast Łopian większy. Jest to roślina, którą spotkać można na łąkach, polanach. Powinny na nią uważać dzieci oraz zwierzęta, bowiem kwiaty łopianu bardzo często czepiają się ubrań oraz sierści.