Pomożemy Ci ustalić, na co zwrócić uwagę podczas wyboru łóżka młodzieżowego oraz poznać ciekawe rozwiązania do sypialni nastolatka.
Urządzanie pokoju dla nastolatka wymaga pomysłowości, a nierzadko cierpliwości i umiejętności negocjacji. Bardzo ważne jest, by nie robić tego samodzielnie. Starsze dziecko chce i zdecydowanie powinno mieć decydujący głos w kwestii tego, jak chce mieszkać. Sprawa jest łatwa, dopóki nie prosi o pomalowanie wszystkich ścian na czarno oraz meble i wyposażenie w cenach mocno wykraczających poza przewidziany budżet. Jak zabrać się za wspólny wybór łóżka? O czym pamiętać, by zagwarantować dziecku komfort wypoczynku i funkcjonalną przestrzeń w pokoju?
Jaki rozmiar łóżka dla nastolatka wybrać?
Wszystko zależy od wielkości pokoju, a także gabarytów samego dziecka i sposobu w jaki śpi. Jeśli aranżujesz niewielki pokoik drobnej dziewczynce, która z reguły śpi spokojnie, z powodzeniem wystarczy jej łóżko 90×200 cm. Jeżeli jednak możecie sobie pozwolić na większe łóżko, 120×200 cm będzie optymalnym wyborem. W dużych pokojach dziecięcych można spotkać nawet łóżka pod materac 140×200. Mając duży metraż, można sobie pozwolić na więcej.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu łóżka młodzieżowego?
Szukając łóżka młodzieżowego, zwróć uwagę, by łatwo było utrzymać na nim porządek. Dla wielu nastolatków ścielenie łóżka to zbędna czynność, kolejne ograniczenie, które staje kością niezgody między nimi a rodzicami. Świetnie sprawdzi się skrzynia pod łóżkiem, do której można sprawnie wrzucić pościel, gdy tylko słychać kroki mamy za drzwiami lub koledzy dzwonią do drzwi. Szybki porządek można zaprowadzić na tapczanie, który nie wymaga żadnej kapy, narzuty, wystarczy schować kołdrę, poduszkę i prześcieradło, by uzyskać efekt ogarniętej przestrzeni.
Kolejną ważną kwestią, o której warto pamiętać są nóżki łóżka. Jeśli dziecku lub jego kolegom rozleje się sok, a nawet woda, tapicerowana rama umiejscowiona bezpośrednio na podłodze szybko wchłonie płyn. Zdecydowanie dobrze jest rozważyć montaż nóżek. W sklepach budowlanych dostaniesz nóżki o dowolnej wysokości. Nawet te niewielkie uchronią ramę przed ewentualnym zalaniem.
Ciekawe rozwiązania w sypialni nastolatka
Bardzo dobrze sprawdzają się łóżka, które w razie potrzeby rozsuniesz, zwiększając ich powierzchnię. Taka możliwość przyda się, gdy Twoja córka zaprosi koleżankę czy kuzynkę na nocowanie. Inną opcją na tego rodzaju okazje okazje jest łóżko spod którego wysuwa się kolejne. Można dostać nawet piętrowe modele z dodatkowym, trzecim materacem, który wyjeżdża spod spodu.
Jeśli aranżujesz pokój młodzieżowy o bardzo małym metrażu, poniżej 9m2, dobrze jest rozważyć łóżko na antresoli. Pod nim może znajdować się biurko lub kącik do relaksu, czytania książek, komiksów, oglądania filmów i przyjmowania gości. Na rynku dostępne są także łóżka na antresoli zintegrowane z regałem, szafą na ubrania, pełne schowków zapewniających mnóstwo zakamarków do przechowywania.
Szuflady i szafki można spotkać także w tradycyjnych łóżkach jednoosobowych. Są one wówczas nieco wyższe, lecz pozwalają zaoszczędzić miejsce, co jest istotne nie tylko w małych pokojach, ale także w przypadku dzieci, którym zależy na jak największej swobodzie, ruchliwych, sportowców wymagających jak największej ilości wolnej przestrzeni.