Biustonosz to nieodzowna część stroju kobiety. Pełni on rolę praktyczną, podtrzymując biust i odciążając kręgosłup, a dodatkowo modeluje piersi i uwydatnia je. Może też być ozdobnym elementem uzupełniającym kreację.
Decydując się na zakup bielizny w sklepie internetowym, warto wcześniej zapoznać się z rodzajami biustonoszy, zwłaszcza że dostępnych jest nie tylko kilka podstawowych rodzajów, ale i duża sporo modeli pochodnych. Różnią się one formą i funkcjonalnością, zastosowanymi materiałami, wykończeniami i przeznaczeniem.
Podstawowe rodzaje biustonoszy.
Klasyczny. Biustonosz z miseczkami z pianki lub silikonu, które zakrywają całe piersi. Górna, zazwyczaj ozdobna i dolna, podtrzymująca połowa miseczki mają tę samą wysokość, są symetryczne. Klasyczny biustonosz może zawierać fiszbiny, ale nie jest to regułą. Został zaprojektowany tak, aby podtrzymując pierś, był jak najbardziej wygodny i minimalistyczny w formie. Model ten pasuje do biustu o każdym kształcie, objętości i rozmiarze. Doskonały dla pań z bardzo dużym lub obfitym biustem. Nie nadaje się do sukienek z głębokim dekoltem.
Balconette. Biustonosz „balkonetka” zyskał tę niezwykłą nazwę ze względu na niskie, dość płytkie miseczki. Dzięki swoim cechom podtrzymuje piersi tylko od dołu, dzięki czemu lekko je unosi, poprawia ich symetrię i nadaje im piękny, zaokrąglony kształt.
Bandeau. Jest to stanik z pasa elastycznej tkaniny bez ramiączek, elementów usztywniających i zapięć. Ten rodzaj biustonosza jest odpowiedni do małego biustu, ponieważ nie ma w nim elementów podtrzymujących. Można go nosić pod przezroczystymi ubraniami lub używać jako osobnego elementu stroju np. pod marynarkę.
Bezszwowy. Wyjątkowa odmiana biustonosza, w którym gładkie miseczki i pas stanowią jeden element. Jest szczególnie wygodny. Nie powoduje nawet najmniejszego dyskomfortu podczas użytkowania, poza tym tworzy idealnie gładką sylwetkę. Prawie niewidoczny pod ubraniem.
Corbey. Model z fiszbinami i małymi miseczkami, które wyraźnie ukazują biust. Jego charakterystyczną cechą jest dodatkowe wzmocnienie na bokach. Zaprojektowany specjalnie do sukienek i bluzek z głębokim dekoltem.
Brassiere. Model z bardzo otwartymi miseczkami. Ten fason dobrze podtrzymuje i unosi piersi, lekko uciskając je od dołu. Miseczki często wykonywane są nie osobno, ale jako całość i nie posiadają piankowych wkładek. Nadaje się do odzieży z dość głębokim dekoltem. Doskonała opcja do kreacji tworzącej tzw. “efekt nagiego biustu”.
Push-up. Biustonosz unoszący biust z boków i od dołu. Specjalny krój, jak również wkładki z silikonu lub pianki umieszczone w miseczkach dodają piersią objętości.
Istnieją 3 rodzaje biustonoszy push-up:
- Lekko unoszący piersi dzięki swemu krojowi.
- Optycznie zwiększający rozmiar biustu poprzez dodanie miękkiego materiału do miseczek.
- Znacząco zmieniający rozmiar i wygląd biustu. Miseczki są całkowicie wypełnione miękkim, modelującym biust materiałem.
Rodzaj przeznaczony dla małego i średniego biustu. U kobiet z dużym biustem push-up nie prezentuje się estetycznie. Ten biustonosz pomaga też zniwelować różnicę w wielkości między prawą i lewą piersią. W tym celu wystarczy wyjąć wkładkę z miseczki większej piersi.
Minimizer. Biustonosz, który optycznie zmniejsza biust o 1-2 rozmiary. Posiada szerokie, wygodne ramiączka oraz miseczki całkowicie zakrywające biust. Model ten doskonale podtrzymuje piersi i odciąża plecy. Nadaje się do dużego i średniego biustu.
Samonośny – Dość nietypowy “biustonosz”, który bardziej zakrywa piersi, niż je podtrzymuje. W wersji dla biustu w średnich rozmiarach model ten posiada silikonowy pasek zapinany na plecach, podobnie jak klasyczny biustonosz. Nadaje się raczej dla nastolatek z małym i średnim, jędrnym biustem.
Sportowy. Stanik o specjalnej konstrukcji, który służy do podtrzymywania piersi podczas uprawiania ćwiczeń sportowych. Do szycia tych biustonoszy wykorzystywane są specjalne tkaniny. Pasek tego stanika jest zawsze dość mocny, ramiączka szerokie, szwy płaskie. Staniki dostępne są zarówno z wielofunkcyjnymi zapięciami, jak i bez nich, mogą również posiadać fiszbiny. Polecany jest do noszenia przy każdym rozmiarze biustu.
Wymienione tu Typy biustonoszy, to zaledwie podstawowe rodzaje, które znajdziemy, odwiedzając dobrze zaopatrzony sklep z bielizną online.
Warto zapoznać się z nimi przed zakupem, gdyż każdy z nich dostępny w różnych kolorach, fasonach i z różnego rodzaju wykończeniem, a ponadto co jakiś czas pojawiają się nowe, ciekawe projekty i rozwiązania.
- Urządzamy ogród – zestawy z technorattanu!
- 5 zabiegów pielęgnacyjnych, których pragnie po zimie skóra naczynkowa
Może Ci się też spodobać
Komentarze i opinie na forum do poradnika: “Jakie są rodzaje biustonoszy?”
Dodaj komentarz
Zobacz też:
Ciekawy artykuł.
Ja mam często ciężko z dopasowaniem dobrego.