Muzyka elektroniczna obejmuje tak wiele, że trudno podać jej definicję. Lepiej po prostu posłuchać kilku kawałków lub gatunków. Electronic coraz częściej czerpie z popu, romansuje z rockiem lub hip-hopem, nawiązuje do house lub techno. Coraz śmielej przełamuje poszczególne granice, co owocuje oryginalnym nowoczesnym brzmieniem. Warto jednak mniej więcej orientować się, jakie jej rodzaje wyróżniamy.
Electro
Styl ten łączy w zasadzie muzykę elektroniczną oraz stary hip-hop. Gatunek ten kształtował się jeszcze w latach 80, ale obecnie electronic dzieli się na wiele podtypów i staje coraz pojemniejsze. Nic dziwnego, bo i słuchacze są bardziej otwarci na nowe doznania muzyczne. Do klasycznego brzmienia najbardziej nawiązuje tzw. bass oraz freestyle, muzyka dance (klubowa/taneczna). Warto też dodać, że electronic służyły jako inspiracja dla muzyków tworzących ponadto techno i house.
Ambient
Ambient to spokojniejsza odmiana muzyki elektronicznej – nie każdemu się spodoba, gdyż nie liczy się w nim rozwijanie linii melodycznej. Muzycy mają inne podejście do konstrukcji tworzonego kawałka – spaja go wspólna fraza, ale rozwijany jest przez odpowiednie operowanie barwą dźwięku.
Ambient oznacza minimalizm – najważniejsze jest po prostu brzmienie. Jeśli chcesz posłuchać tego stylu w najlepszym wydaniu, warto odpalić kawałki Briana Eno czy Klausa Schulze’a, klasyków. Z bardziej współczesnych polecamy m.in. The Orb, Aphex Twin, Future Sound of London czy wreszcie Air.
Rock elektroniczny
Elektronika coraz częściej łączy się z innymi stylami, nawet rockiem elektronicznym, co daje wyjątkowy efekt. Co prawda ta odmiana ma tyle samo fanów, co przeciwników, ale z biegiem czasu staje się coraz popularniejsza i lepiej odbierana przez słuchaczy.
Żadna to w sumie nowość, bo już w latach 60. używano syntezatorów, a elektronika towarzyszyła żywym instrumentom. Wystarczy wymienić klasyków tworzących chociażby tzw. rock progresywny, czyli bardzo rozbudowane, długie kompozycje o stopniowanym napięciu. Kto nie zna chociażby Yes, King Crimson czy innych prekursorów gatunku? Wtedy jednak elektroniczne dodatki były urozmaiceniem.
House
Niezwykle popularny jest teraz house – wciąż się rozwija i staje jednym z najchętniej słuchanych nurtów elektronicznej muzyki klubowej. A przede wszystkim jego połączenie z innymi gatunkami i stylami, np. muzyką dance. Latem w klubach króluje, podobnie zresztą jak na listach przebojów.
Artyści stosują analogowe linie basowe o ostrym brzmieniu, sampli wokalu oraz syntetyzatora. Często zapraszają też do współpracy lubianych wokalistów. Trzeba przyznać, że wykazują się wielką kreatywnością i zapewne dzięki temu ten styl tak dynamicznie się rozwija i dzieli na poszczególne odmiany, np. acid house itp.