Kamica nerkowa to jedno z najczęściej występujących schorzeń układu moczowego, które objawia się występowaniem w drogach moczowych nierozpuszczalnych złogów powstających poprzez wytrącania się substancji chemicznych w moczu. Czy możemy mu efektywnie zapobiegać? Dlaczego w ogóle chorujemy? Przyjrzyjmy się etiologii schorzenia.
Dlaczego chorujemy na kamicę nerkową?
Bezpośrednia przyczyna zachorowań na kamicę nerkową nie jest niestety znana. Statystyki wskazują jednak, że czynnikami ryzyka są:
- odwodnienie,
- wysokie stężenie substancji sprzyjających powstawaniu kamienicy, takich jak szczawiany, wapń, fosforany czy kwas moczowy,
- występowanie kamicy nerkowej w rodzinie,
– nawracające zakażenia układu wydalniczego, - choroby nerek,
- zaburzone procesy metaboliczne.
Kamica nerkowa może być także sprzężona z chorobami przewodu pokarmowego m.in. chorobami zapalnymi jelit czy chorobą Leśniowskiego-Crohna. Szkodliwe bywa również nadużywanie preparatów witaminowych i suplementów diety z dużą zawartością witaminy D, C oraz wapnia.
Kamica nerkowa – objawy chorobowe
Kamienie nerkowe, zstępujące z kielichów nerkowych do moczowodu, mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości bólowe i skutecznie blokować przepływ moczu z nerki. Najczęstszą dolegliwością jest silny ból brzucha promieniujący do pachwiny lub jąder, tzw. kolka nerkowa.
W pierwszym odruchu chory sięga po lek przeciwbólowy, aby ulżyć sobie w bólu. Jeżeli dolegliwości są bardzo silne, warto sięgnąć po bezpieczny środek i w najbliższym możliwym terminie zgłosić się do lekarza.
Kamica nerkowa bywa trudna do zdiagnozowania, gdyż daje nieoczywiste objawy m.in. nudności, wymioty, nienaturalną bladość skóry czy parcie na pęcherz zakończone oddaniem moczu w minimalnej ilości. W poważniejszych przypadkach zdarzają się przypadki gwałtownego spadku ciśnienia, krwiomoczu, a nawet omdleń i dreszczy.
Kamica nerkowa – skuteczne leczenie
Leczenie kolki nerkowej opiera się przede wszystkim na leczeniu objawów, czyli uśmierzaniu bólu. W wielu przypadkach wystarczy przyjmowanie środków przeciwbólowych, ale zdarzają się sytuacje, kiedy niezbędne jest ratowanie się lekami opioidowymi.
Lekarz może przepisać także środki działające rozkurczowo na mięśnie moczowodu – dzięki nim chory, bez interwencji chirurgicznej, pozbędzie się zalegających w układzie wydalniczym kamieni nerkowych. Przy konsekwentnym stosowaniu ból ustąpi już po kilku dniach, a kamienie nerkowe zostaną wydalone z układu.
Ja co prawda nie chorowałam na kamicę nerkową, ale moją mamę niestety męczyła ta dolegliwość… Piła wtedy dużo wody z witaminą C i soki żurawinowe które działały moczopędnie. A żeby poradzić sobie z bólem łykała Nefrostone. Dodatkowo zapobiegają nawrotom kamicy.
Tak jak na czajniku? To chyba tak nie działa
Czy kamica może być wywołana przez picie twardej wody?
@Marta w artykule masz napisane, że przyczyny powstawania kamicy nie są do końca znane. Przy czym też mi to kiedyś przyszło do głowy.