Temat zakażeń kobiecych bywa poruszany niezwykle rzadko, a tymczasem co druga kobieta przynajmniej raz w życiu cierpiała na tego typu schorzenia. Zazwyczaj w tych miejscach stwierdza się niegroźne stany zapalne, które ustępują po kilku dniach, czasem jednak może okazać się, że łagodne zdawałoby się zmiany są objawem poważnej choroby. Dlatego nigdy nie wolno lekceważyć nawet najdrobniejszych objawów.
Niepokojące objawy
Pierwsze objawy, które mogą wskazywać na zakażenie zazwyczaj obejmują pieczenie i świąd. Czasami objawami towarzyszącymi jest ból w podbrzuszu oraz obrzęk i zaczerwienienie. W takich przypadkach natychmiast po stwierdzeniu pierwszych objawów zaleca się kontakt z lekarzem specjalistą, ponieważ bakterie, wirusy lub drożdżaki, które wywołują zakażenie, mają zdolność błyskawicznego namnażania się.
Źródła zakażenia
Przyczyn może być wiele. Szczególną ostrożność należy zachować na przykład na basenie czy w toalecie publicznej, gdzie niski standard higieny sprzyjają namnażaniu się różnego rodzaju bakterii. Oczywiście nie każda styczność z bakteriami, wirusami, czy drożdżakami musi zakończyć się rozwojem zakażenia. Organizm to niezwykle złożony system, posiadający wiele mechanizmów obronnych, które chronią go przed patogenami. Wystarczy jednak niewielkie osłabienie organizmu lub na przykład antybiotykoterapia, by system ten zaczął zawodzić, a wówczas znacząco wzrasta podatność na wszelkie zakażenia.
Konsultacja z lekarzem
W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów należy niezwłocznie rozpocząć leczenie. Większość dolegliwości to zazwyczaj niegroźne zakażenia, które jednak nieleczone mogą poważnie zagrozić zdrowiu kobiety.
Do często występujących zakażeń należy grzybica, która charakteryzuje się dokuczliwym świądem oraz pieczeniem. Jednak istnieje wiele schorzeń, których rozpoznanie bywa o tyle trudne, że u połowy kobiet może przebiegać skąpo- lub nawet bezobjawowo i jest wykrywane dopiero przy okazji rutynowego badania lub w przypadku zaostrzenia.
Zapobieganie zakażeniom i ich leczenie
Podstawą profilaktyki jest oczywiście przestrzeganie zasad higieny, korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, noszenie bawełnianej bielizny, znacznie bardziej przyjaznej ciału niż sztuczne tworzywa. Jeśli jednak pojawią się objawy zakażenia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W oczekiwaniu na wizytę u lekarza specjalisty można zastosować środki dostępne w bez recepty. Preparat Tantum Rosa – jedyny dostępny na polskim rynku środek zawierający benzydaminę ‒ wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz znieczulające, dzięki czemu skutecznie redukuje dokuczliwe objawy infekcji i przynosi szybką ulgę.
Preparat Tantum Rosa jest dostępny bez recepty w nowej niższej cenie (teraz tylko ok. 28 zł za opakowanie zawierające 10 saszetek). Zalecane jest również dokupienie irygatora (wielokrotnego użycia), który zapewnia prostą i wygodną aplikację preparatu (cena ok. 10 zł).
Należy pamiętać, że problemy tego typu nie są niczym wstydliwym. Czasami nawet największa dbałość o zdrowie nie chroni przed zakażeniami, lecz im szybciej rozpocznie się leczenie, tym mniej poważna i uciążliwa będzie dolegliwość.
Dodatkowe Informacje
TANTUM ROSA, 53,2 mg/g, proszek do sporządzania roztworu. 1g proszku zawiera 53,2 mg/g benzydaminy chlorowodorku (Benzydamini hydrochloridum). 1 saszetka (9,4 g) zawiera 500 mg benzydaminy chlorowodorku. Wskazania do stosowania: Leczenie dolegliwości i objawów (ból, pieczenie, świąd, zaczerwienienie, obrzęk), również po chemio- i radioterapii, profilaktyce przed- i pooperacyjnej. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wchodzącą w jego skład. Podmiot odpowiedzialny: Aziende Chimiche Riunite Angelini Francesco A.C.R.A.F. S.p.A. Viale Amelia 70, 00181 Rzym, Włochy. Przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego: Angelini Pharma Sp. z o.o, ul.Podleśna 83, 05-552 Łazy, tel.: (22) 70 28 200, fax: (22)70 28202.
OTC – Produkt leczniczy wydawany bez recepty.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.