Nowoczesny wystrój wnętrz to nie tylko eklektyzm oraz tęsknota za przeszłością, ale także aranżacje w stylu minimalistycznym. Przestrzenność i dbałość o najmniejsze nawet detale oraz ograniczona ilość mebli i przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu to główne wyznaczniki tego trendu. Jego wpływ możemy zauważyć w wielu dziedzinach, m.in. w architekturze i designie.
Czystość i prostota
Jasne ściany, eleganckie i proste formy to cechy charakterystyczne minimalizmu. Wnętrze musi być urządzone idealnie, ale bez natłoku mebli i dodatków. Ważne jest także tworzenie mocnych kontrastów poprzez łączenie bieli z czernią, czerwienią czy soczystą zielenią. Minimalizm to również przyciągające uwagę, dopracowane detale. W elementach dekoracyjnych ciekawie prezentują się przedmioty inspirowane naturą i geometrią. Efekt połączenia skromności z oryginalnymi materiałami możemy zobaczyć w sklepie Bongo Design. Ceramiczne dyski, do zawieszenia na ścianie lub położenia na stole, przedstawiają gwiezdne konstelacje. Ceramicznie szkliwione, w kolorze głębokiego granatu świetnie kontrastują z oszczędnie urządzonym, jasnym wnętrzem.
Klasyka w nowym wydaniu
Bezkompromisowość i wysoka jakość to niezwykle ważne elementy stylu minimalistycznego. Coraz częściej zwracamy uwagę na materiały, z jakich wykonane są przedmioty, które kupujemy. Zależy nam nie tylko na ich wyglądzie, ale także trwałości. Dlatego warto zainwestować w dekoracje wykonane z ponadczasowego drewna. W minimalistycznym wnętrzu świetnie zaprezentuje się, np. lampa z kloszem z drewna sosnowego. To bez wątpienia oryginalne rozwiązanie, które przyciąga uwagę. Cała konstrukcja, zamontowana na stalowym stojaku, jest niezwykle prosta i elegancka. Mimo, iż inspirowane stylem minimalistycznym, połączenie drewna i zimnej stali może przypaść od gustu nie tylko właścicielom prostych form i świetnie prezentować się w różnych aranżacjach.
Ciepło – zimno
Wielu z nas może zadawać sobie pytanie – czy ten styl jest dla mnie? Minimalistyczne aranżacje zawsze można przełamać kolorem, a wręcz jest to wskazane, by uniknąć monotonii. Kontrast może stanowić zarówno mebel, jak i wzór namalowany na ścianie, ale także elementy wystroju wnętrz. Wyraziste barwy łagodzą chłodną biel i ocieplają wnętrze, które pozostaje jednocześnie nowoczesne. Jeśli oczekujemy naprawdę eleganckiej aranżacji zdecydujmy się na połączenie bieli i szarości. Nada wnętrzu stylu, a designerskie dodatki w soczystych kolorach delikatnie przełamią surowość pomieszczenia.
Ja się źle jakoś czuję w takich pustych pomieszczeniach
Ja lubię duże puste przestrzenie, ale nie do każdego mieszkania się taki styl nadaje. Przy czym przy małych mieszkaniach stawiając na minimalizm można stworzyć wrażenie, że są większe. Tylko gdzie potem ciuchy trzymać 😉