Kawa kawie nierówna. Dlaczego jedne kawy smakują znakomicie, dodają energii, są esencjonalne i bardzo aromatyczne, a inne okazują się w smaku zbyt kwaskowate lub gorzkie? Smak i aromat małej czarnej zależą od tego, jaką kawę do parzenia napoju wykorzystamy. Sprawdź trzy ważne elementy, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze kawy.
Arabika czy robusta – jaka kawa do ekspresu?
Istnieje wiele gatunków kaw, ale w praktyce najważniejsze są tylko dwa, mianowicie arabika i robusta. Aż 70 proc. światowych upraw kawy zajmuje arabika, a pozostałe to uprawy robusty. Arabika jest kawą doskonale znaną i chętnie wybieraną. Wyjątkowy smak i aromat jej poszczególnych odmian doceniają kawosze z całego świata. Robusta z kolei najczęściej jest postrzegana jako kawa gorszego gatunku – co nie do końca jest prawdą.
Jaka kawa do ekspresu będzie najlepsza? Robusta, a może arabika? W kawiarniach we Włoszech słynne espresso powstaje na bazie świeżo mielonych ziaren, ale nie tylko arabiki. Jest ona łączona z ziarnami robusty, które dodają kawie pożądaną nutę goryczy i charakterystyczny, zniewalający aromat. Gatunek ten dobrze sprawdza się przy robieniu kaw z mlekiem, tak bardzo lubianych przez Polaków. To ziarna robusty odpowiadają za powstawanie na powierzchni espresso pianki nazywanej cremą.
Robusta różni się od arabiki tym, że ma wyższą zawartość kofeiny, ostrzejszy smak i intensywniejszy aromat. Przy wyborze kawy powinniśmy sprawdzić, jakie są proporcje arabiki do robusty czy też jaka kawa znajduje się właściwie w kupowanym produkcie.
Skąd pochodzi kawa do ekspresu?
Kawa uprawiana jest w wielu miejscach na świecie. Jej historia rozpoczęła się w Etiopii i właśnie ten kraj pozostaje potentatem na rynku producentów kaw ziarnistych. Pochodzenie kawy ma wpływ na smak i jakość ziaren. Bardzo dobre kawy pochodzą również z:
- Brazylii,
- Gwatemali,
- Kostaryki,
- Jamajki.
Kawa uprawiana w Afryce będzie miała posmak owocowo-kwiatowy, a ta z Ameryki Środkowej będzie słodkawa i orzechowa. Kawa z Ameryki Południowej charakteryzuje się delikatnym smakiem, pozbawionym goryczki.
Od indywidualnych upodobań kupującego i smakosza kawy zależy, jakie ziarna i z jakiego regionu świata wybierze. Musi też zwrócić uwagę na jakość kawy i to, czy jest ona świeża.
Rodzaj kawy dopasowany do rodzaju napoju
Jedni gustują w mocnej, esencjonalnej kawie espresso, inni wolą delikatne cappuccino czy latte macchiato. Dostępnych jest bardzo wiele różnego rodzaju kaw, zwłaszcza wtedy, gdy mamy ekspres do kawy. Kapsułki pozwalające na szybkie przyrządzenie ulubionego napoju powinny mieć w środku świeżo zmieloną, hermetycznie zamkniętą kawę. Jeśli wybieramy kapsułki spośród tak szerokiej oferty, jaką ma na przykład NESCAFÉ® Dolce Gusto®, powinniśmy mieć na uwadze indywidualne preferencje smakowe użytkownika. Do wyboru jest ponad 30 różnych kapsułek! Ten ekspres można zobaczyć tutaj: ekspres do kawy, kapsułki
Kupując kawę w kapsułkach do ekspresu ciśnieniowego powinniśmy mieć pewność jej dobrego pochodzenia. Kawa w kapsułkach powinna zawierać wyłącznie najwyższej jakości naturalne składniki, aby można było dzięki niej uzyskać wyjątkowy napój. Jeśli już mamy ciśnieniowy ekspres do kawy, kapsułki wybierane do niego powinny być hermetycznie zamknięte, dla zachowania szczelności, właściwego aromatu i smaku gotowego napoju kawowego. Wybierajmy kapsułki wyłącznie ze znanych źródeł, które zawierają najwyższej jakości świeżo zmielone ziarna kawy – wspominane arabikę i robustę, komponowane przez doświadczonych baristów w mieszanki o odpowiednich proporcjach.
Wróciłam właśnie z Kuby. Oni tam mają rewelacyjną kawę. Jedną z najlepszych jakie piałam. Oczywiście z ekspresu.