Aby osiągnąć sukces na giełdzie, nie wystarczy zaopatrzyć się w akcje dowolnie wybranych firm, a następnie sprzedać ich z zyskiem. Notowania poszczególnych spółek niejednokrotnie zmieniają się jak w kalejdoskopie, dlatego przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej na temat mechanizmów rządzących giełdą. Jedną z niezwykle istotnych kwestii, o której powinni pamiętać zarówno początkujący jak i doświadczeni inwestorzy, jest dywersyfikacja ryzyka. Na czym polega dywersyfikacja ryzyka na giełdzie? Szczegółowo wyjaśniamy to w poniższym artykule.
Dlaczego tak wiele osób decyduje się na inwestycję w akcje?
Wiele osób decyduje się na inwestycję w akcje na giełdzie. Z czego wynika fakt, iż akcje cieszą się tak dużą popularnością wśród inwestorów z całego świata? Jest to spowodowane tym, iż w tej chwili w akcje można zaopatrywać się całkowicie online, bez konieczności wychodzenia z domu. Jeszcze kilkanaście lat temu jedynym sposobem na zakup akcji było udanie się na fizyczną giełdę, co było znaczącym utrudnieniem. Teraz działają specjalne platformy transakcyjne, dzięki którym cały proces zakupu i sprzedaży akcji przebiega w 100% online.
Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż bez względu na to, w jaki sposób zaopatrujemy się w giełdowe akcje, jest to obarczone dość dużym poziomem ryzyka. Inwestorzy powinni zdawać sobie sprawę z tego, iż istnieje ryzyko utraty wszystkich zainwestowanych środków. Trzeba mieć na uwadze, że inwestycja w akcje przez osoby, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy, sprawia, że narażamy się na ryzyko utraty naszych funduszy. Wszyscy początkujący inwestorzy powinni także pozyskiwać informacje na temat tego, na czym polega dywersyfikacja ryzyka na giełdzie i jakie korzyści to przynosi.
Dywersyfikacja ryzyka na giełdzie – co to jest i jak działa?
Dywersyfikacja ryzyka na giełdzie przynosi podstawową korzyść, jaką jest zmniejszenie ryzyka towarzyszącego realizowanym inwestycjom. W przypadku giełdy chodzi o to, że inwestorzy decydują się na zakup różnorodnych typów akcji, np. firm pochodzących z różnych branż i sektorów, np. firm z branży spożywczej, bankowej, technologicznej, odzieżowej. Wówczas tworzymy zdywersyfikowany portfel inwestycyjny, który daje większe szanse na to, by zyskać poprzez handel na giełdzie.
Jeśli określone kategorie firm tracą, wówczas jednocześnie inne zyskują – dzieje się tak w większości przypadków. Posiadacze zdywersyfikowanych portfeli inwestycyjnych są lepiej zabezpieczeni na spadki cen akcji, zaś potencjalne straty są mniejsze.
Dywersyfikacja krótkoterminowa a długoterminowa – na czym polega różnica?
Istnieją dwa podstawowe rodzaje dywersyfikacji. Mianowicie: długoterminowa i krótkoterminowa. Ta pierwsza polega na tym, że inwestuje się akcje firm funkcjonujących w ramach różnych branż, zaś w ramach drugiej kupuje się akcje firm działających w jednym sektorze. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko związane z kupowaniem akcji wyłącznie z jednej branży. Trzeba pamiętać o tym, że gdy następują spadki, zazwyczaj dotyczy to całej branży.
W teorii wydaje się proste, a w praktyce jak przychodzą spadki i stres już nie jest łatwo podejmować decyzje.