Jesteś w ciąży, dlatego z całą pewnością otacza Cię teraz całe mnóstwo starszych koleżanek doświadczonych w temacie macierzyństwa, ciocie, babcie i oczywiście mama i teściowa. Każda z nich bez wątpienia ma dla Ciebie ogromną ilość mniej czy bardziej dobrych i rozsądnych rad dotyczących Twojej diety w ciąży. W związku z tym, słyszałaś zapewne sporo sprzecznych informacji i już sama nie wiesz, co myśleć… Spróbujemy rozwiać Twoje wątpliwości.
Odżywianie w ciąży – nie taki diabeł straszny, jak go malują!
Odżywianie w ciąży wcale nie różni się wiele od normalnego zdrowego odżywiania, jakie powinnaś prowadzić na co dzień. Jeśli zatem i przed ciążą nie popełniałaś szczególnych grzeszków żywieniowych, nie będziesz musiała zmieniać szczególnie dużo w swoim jadłospisie.
Najważniejsze jest to, abyś jadała regularne posiłki. Śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. Rozplanuj jadłospis tak, aby każdy posiłek składał się z lekkostrawnych dań, w niewielkich porcjach. Dzięki temu nie przejesz się i nie będziesz cierpieć z powodu bólu brzucha, nudności, wzdęć, a taka ilość posiłków spokojnie pozwoli Ci bez uczucia głodu dotrwać do kolejnego.
Twoja dieta powinna być bogata w warzywa i owoce. Najlepiej, jeśli każdy posiłek (lub większość) będzie wzbogacony o porcję warzyw. Dzięki temu dostarczysz sobie i dziecku niezbędnych witamin i minerałów. Sięgaj także chociaż raz dziennie po mięso (chude, unikaj czerwonego), aby zaopatrzyć się we właściwą ilość żelaza, którego bardzo potrzebujesz w okresie ciąży.
Pij dużo płynów – najlepiej wodę, świeże, samodzielnie przygotowane soki owocowo-warzywne, herbaty owocowe, zielone, miętę jeśli lubisz. Nie jest prawdą, że całkowicie musisz zrezygnować z kawy. Jeśli do tej pory piłaś dużo mocnej kawy, musisz ograniczyć, ale jedna filiżanka rano nie zaszkodzi – o ile nie borykasz się z żadnymi problemami zdrowotnymi. Jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj z lekarzem.
Wypróbuj przepisy na obiad zaproponowane przez Enfamil!
Barszcz czerwony i duszona pierś z kurczaka
Przygotuj barszcz czerwony – użyj najlepiej świeżych buraków. Zawierają kwas foliowy, duże ilości żelaza, wapnia, magnezu, wspierają pracę układu krwionośnego, zapobiegają anemii. Nie przyprawiaj zbyt mocno ostrymi przyprawami. Możesz zabielić odrobiną śmietany lub mleka.
Pierś z kurczaka uduś w folii np. z dodatkiem marchewki, odrobiną cebulki i ziół. Możesz dodać łyżeczkę oleju roślinnego. Ugotuj na parze 3-4 ziemniaki. Nie bój się gotowania na parze! Dania przyrządzone tym sposobem są nie tylko zdrowe, ale bardzo pyszne! Zachowują swój naturalny smak, kolor i aromat (bo „nie ucieka” on do wody). Wodę do „wytworzenia” pary możesz lekko osolić lub wrzucić do niej zioła.
Przygotuj sałatkę z kiszonej kapusty. Posiekaj dokładnie kapustę, możesz dodać startą świeżą marchewkę i odrobinę cebulki. Do picia przygotuj naturalny kompot. Zagotuj w niedużej ilości wody 1-2 jabłka, możesz dodać śliwkę, trochę gruszki, porzeczki.
Sałatka grecka i grillowany filet z kurczaka
Przygotuj sałatkę. Umyj sałatę i pomidora. Pokrój drobno, dodaj odrobinę sera feta, wymieszaj z łyżeczką oliwy z oliwek. Możesz dodać pokrojoną w kostkę, podpieczoną kromkę chleba pełnoziarnistego. Pierś natrzyj marynatą z oliwy z oliwek i ziół. Unikaj ostrych przypraw. Grilluj na specjalnej patelni lub w piekarniku.
Mięsno-warzywne leczo
Na niedużej ilości oliwy podsmaż małą cebulkę. Pokrój drobno pomidory, cukinię, paprykę i dodaj do ganka. Dodatkowo możesz ugrillować i dodać do leczo pierś z kurczaka w ziołach lub indyka. Gotuj całość na małym ogniu do miękkości. Jeśli zrobisz większą ilość, możesz przełożyć do słoików i zagotować, aby mieć gotowy obiad do odgrzania w każdej chwili.