Pacjentom interpretacja wyników badań laboratoryjnych zwykle nastręcza nie lada problemów. Na szczęście obok wyników indywidualnych wiele przychodni lekarskich umieszcza normy dla poszczególnych elementów badań. Jakie normy obowiązują dla zawartości cholesterolu we krwi?
fot. Wikimedia
Normy cholesterolu
Cholesterol nie jest, wbrew pozorom, czynnikiem wyłącznie szkodliwym dla organizmu człowieka. W rzeczywistości organizm sam produkuje cholesterol, który niezbędny jest do funkcjonowania w sposób prawidłowy wielu narządów wewnętrznych. Ważne jest jednak, aby w organizmie człowieka nie występował zbyt wysoki poziom tzw. złego cholesterolu. Powoduje on powstawanie w żyłach i tętnicach złogów tłuszczowych, które utrudniają, a z czasem uniemożliwiają, swobodny przepływ krwi do narządów. Prowadzi to do miażdżycy, udaru mózgu czy zawału serca.
W podstawowych badaniach krwi badany jest poziom całkowitego cholesterolu. Normy dla niego są następujące:
- poniżej 200 mg/dl – wartość normalna i pożądana,
- od 200 do 239 mg/dl – poziom podwyższony cholesterolu,
- 240 mg/dl i więcej – wysoki poziom cholesterolu i wysokie ryzyko chorób serca.
Niemniej badanie wyłącznie całkowitego cholesterolu nie daje klarownego obrazu w ocenie ryzyka występowania chorób serca. Należy dodatkowo sprawdzić stężenie cholesterolu HDL i LDL w organizmie pacjenta.
Dobry i zły cholesterol
W ocenie poziomu cholesterolu u danego pacjenta pomagają wyniki stężenia frakcji cholesterolu HDL i LDL, świadczące o „jakości” tłuszczu występującego w żyłach. Dobry cholesterol odprowadza nadmiar cholesterolu z organizmu do wątroby, gdzie jest on unieszkodliwiany i następnie wydalany. Z kolei zły cholesterol stwarza zagrożenie występowania chorób układu krwionośnego.
Według obowiązujących obecnie norm, poziom cholesterolu HDL powinien wynosić, w zależności od płci:
- mężczyźni – maksymalnie 40 mg/dl;
- kobiety – maksymalnie 50 mg/dl.
Z kolei, w przypadku cholesterolu LDL normy wynoszą:
- poniżej 100 mg/dl – poziom optymalny,
- 100-129 mg/dl – poziom powyżej optymalnego,
- 130-159 mg/dl – poziom graniczny,
- 160-189 mg/dl – poziom wysoki,
- 190 mg/dl i więcej – poziom bardzo wysoki.
Źródła i dodatkowe informacje
[1] www.dobrawaga.cholester.pl – Informacje na temat cholesterolu.