Bóle żołądka uważane są często za objaw choroby wrzodowej. Niekoniecznie jednak tak musi być, choć w przypadku długotrwałych lub nawracających dolegliwości bólowych należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.
Jakie mogą być przyczyny bólu odczuwanego w nadbrzuszu i jakie dobrać środki, które rozwiążą męczącą dolegliwość?
Charakterystyczne objawy choroby wrzodowej
Ból, wbrew powszechnym przekonaniom, nie zawsze pojawia się przy chorobie wrzodowej. Wiele osób cierpiących na wrzody żołądka lub dwunastnicy wcale nie odczuwa silnego bólu. Częściej skarżą się na wzdęcia, uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu, a także zaparcia i nudności, a nawet wymioty. Objawy wrzodów żołądka różnią się od tych, które świadczą o wrzodach dwunastnicy. Przy chorobie wrzodowej żołądka charakterystyczne jest uczucie pełności, nawet po zjedzeniu niewielkiego posiłku, nadmierne gazy, odbijanie, zgaga i piekący ból w nadbrzuszu, Mogą też występować wymioty z domieszką krwi i stolce o ciemnym zabarwieniu. Dla wrzodów dwunastnicy typowym symptomem jest brak apetytu i spadek masy ciała. Pacjenci cierpią również na uporczywe zaparcia. Dolegliwości bólowe, kojarzące się z ssaniem lub uciskiem, występują w nocy, wcześnie rano, przed śniadaniem i ustępują po jedzeniu.
Czy bóle żołądka mogą mieć inną przyczynę?
Ból odczuwany w nadbrzuszu może mieć wiele przyczyn. W większości przypadków związany jest z nieprawidłową dietą i zaburzeniami pracy układu trawiennego. Dość często występującą chorobą jest nadkwasota żołądka, kiedy to soki trawienne są wytwarzane przez organizm w nadmiernej ilości. Szczególnie niebezpieczne jest wówczas łączenie produktów zawierających duże ilości węglowodanów, białek i tłuszczów. Przy nadkwasocie szkodzą słodycze, kawa, a nawet mocna herbata.
Nie są też wskazane potrawy mączne i nabiał. Przy tego typu dolegliwościach ból minie w bardzo krótkim czasie po zażyciu preparatu hamującego wydzielanie się soków trawiennych, na przykład popularnego Ranimaxu. Ból, pieczenie i zgagę możemy odczuwać po zbyt obfitych lub ciężkostrawnych posiłkach, po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu poprzedniego dnia, a nawet w sytuacjach, które nas stresują. W tym ostatnim przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowe występują często u osób cierpiących na nerwicę żołądka. Ból ten jest także typowy przy chorobie refluksowej. Silne bóle o przewlekłym charakterze mogą też być spowodowane stanem zapalnym śluzówki żołądka. Nie są to jeszcze wrzody, ale warto zadbać o swój żołądek.
Jakie środki są skuteczne na bóle żołądka?
Bóle żołądka, które nie są spowodowane chorobą wrzodową ani innymi chorobami układu trawiennego, można leczyć preparatami zmniejszającymi produkcję kwasu solnego w żołądku. Do najbardziej znanych należy Ranimax. Zawiera on ranitydynę, substancję, która skutecznie hamuje wydzielanie się tego kwasu. Preparat wystarczy stosować jeden raz w ciągu dnia, choć w przypadku, kiedy ból lub zgaga mają duże nasilenie, można go przyjmować dwa razy dziennie. Poprawa jest widoczna już w bardzo krótkim czasie od rozpoczęcia kuracji. Ranimax powinien być stosowany nie dłużej niż dwa tygodnie. W tym też czasie wszystkie dolegliwości bólowe, a także zgaga, powinny ustąpić.