Ostatnio poruszaliśmy temat Amber Gold i ludzi, którzy potracili swoje pieniądze. Jak się okazuje bezpieczne ulokowanie swoich oszczędności bez ryzyka nie jest wcale takie proste i oczywiste.
Za pośrednictwem reklam jesteśmy bombardowane przez różnego rodzaju oferty i produkty finansowe, często skonstruowane tak by zamydlić nam oczy, ukryć pewne aspekty umowy lub obciążyć nas ryzykiem.
Gdzie zainwestować bezpiecznie oszczędności bez ryzyka starty?
Inwestycje na giełdzie i w fundusze inwestycyjne – wprawdzie zwykle nie spowodują całkowitej utraty naszych oszczędności, ale za to straty mogą być bardzo duże i dotkliwe, a zarazem są bardzo prawdopodobne.
Instytucje parabankowe – nie dawno mieliśmy przykład z Amber Gold jak to się może skończyć.
Inwestycje z gwarancją kapitału i lokaty strukturalne – z reguły są obliczone tak by inwestujący nie zarobił albo zarobił mniej niż inflacja i mniej niż na tradycyjnej lokacie bankowej, mimo że w reklamie obiecuje mu się nie wiadomo jaki zysk.
Inwestycje w ziemię i nieruchomości – to raczej dla bogatych… posiadających spory kapitał, a też wymagają dużej wiedzy, bo zagrożeń na tym rynku jest sporo.
Inwestowanie w złoto – złoto jest obecnie drogie i musi przyjść kiedyś moment kiedy zacznie mocno spadać. To prawie jak inwestycja na giełdzie z może nieco mniejszym, ale jak najbardziej realnym ryzykiem.
Także ciężko znaleźć coś co nie jest obarczone ryzykiem i pozwoli nam zainwestować swoje oszczędności z może nie dużym, ale pewnym zyskiem większym od inflacji.
Zatem w co zainwestować swoje oszczędności by mieć pewny i w miarę zadowalający zysk?
Otóż może owa propozycja nie pozwoli wam zarobić kokosów, ale za to będziecie spać spokojnie i tym samym zarabiać na swoim kapitale bez ryzyka.
Tak więc obecnie mamy czas, czy też okres na rynku finansowym, w którym banki prześcigają się w metodach pozyskiwania klienta. Sam brak opłat i prowizji nie jest już żadnym wyróżnikiem i wabikiem. W celu pozyskania kapitału i zachęcenia nowych klientów do otwierania kont oraz lokowania kapitału, banki zaczęły oferować atrakcyjnie oprocentowane lokaty promocyjne. Najczęściej są one obarczone pewnymi ograniczeniami typu – tylko dla nowych klientów, tylko do kwoty 10 tys. itp. Jednak ofert tych jest bardzo dużo, więc można rozkładać i przerzucać swoje oszczędności po różnych bankach.
Oczywiście będzie to wymagało od nas nieco zaangażowania i ogarniania co, ile i gdzie mamy (warto zapisywać), jednak obecnie trudno znaleźć alternatywę pozwalającą osiągnąć 7,8, czy 9 procentowy zysk w skali roku, pomniejszony oczywiście o podatek Belki, bowiem rząd zablokował już nową ustawą lokaty antybelkowe. Jednak wiele banków po wprowadzeniu tej ustawy w celu dalszego pozyskiwania nowych klientów podniosło oprocentowanie.
Tego typu lokaty zazwyczaj są ofertami online – do założenia jedynie przez internet, często powiązane z otwarciem konta, ale nie zawsze. Przy otwieraniu rachunków oszczędnościowych i lokat wymagających otwarcia w danym banku rachunku zawsze sprawdzajmy tabelę opłat i prowizji, a w przypadku gdy są jakieś opłaty np. za kartę debetową możemy owej karty nie brać lub z niej zrezygnować. Opłaty za prowadzenie rachunku mogą powodować, że taka lokata jest nie warta zachodu.
Jak znaleźć takie promocyjne lokaty
W Internecie mamy na bieżąco aktualizowane rankingi lokat, gdzie często się owe promocyjne lokaty pojawiają. Dodatkowo, gdy już porejestrujemy się w kilku bankach, które przodują w takich ofertach, to będziemy na naszego maila otrzymywać systematycznie nowe propozycje i oferty – czasem warto je przejrzeć.
Na co uważać?
Przede wszystkim czytamy powoli i dokładnie warunki takiej oferty. Poza tym warto przeliczyć sobie oprocentowanie, bowiem często banki mieszają w głowach ludziom stosując terminy typu oprocentowanie netto, oprocentowanie brutto, czy oprocentowanie efektywne (to w pewnym stopniu pozostałość po lokatach antybelkowych). Podobnie należy szczególną uwagę zwrócić na oferty z oprocentowaniem zmiennym i progresywnym, bowiem zwykle to reklamowane oprocentowanie otrzymujemy dopiero w ostatnim miesiącu trwania lokaty.
Zobacz też:
No, teraz jest dużo promocyjnych oprocentowań, ale często się wiążą z zakładaniem konta, to potem jest problem bo trzeba kiedyś te konta pozamykać.