Jak wiadomo, życie w znanej nam formie może istnieć tylko dlatego, że na ziemi jest woda. Woda jest czynnikiem niezbędnym do rozwoju i powstania życia. Czy jednak wielu z nas zastanawia się obecnie jaką wodę spożywa?
Cofnijmy się kilkaset lat wstecz. Mimo, że długość życia się systematycznie wydłuża to ilość znanych chorób zwłaszcza o podłożu alergicznym cały czas rośnie. Spowodowane jest to coraz większą obecnością chemii w przemyśle spożywczym oraz wzrastającym zanieczyszczeniem powietrza. Jak to się jednak ma do tytułu i co ma wspólnego z wodą ? Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba sobie zdać sprawę z kilku aspektów:
- woda na ziemi jest w obiegu stałym w zależności od temperatury zmienia tylko swój stan skupienia.
- przy obecnym procesie uprzemysłowienia człowiek zatruwa wody gruntowe związkami chemicznymi i pestycydami. Pestycydy to niezwykle groźne związki chwastobójcze stosowane w rolnictwie. Jeśli pestycydy i metale ciężkie znajdują się wodzie to są niewidoczne jednak dla naszego zdrowia bardzo groźne. Pestycydy mają silne działanie rakotwórcze. Metale ciężkie takie jak np. rtęć, ołów, beryl, aluminium itp. mogą powodować trwałe zatrucie organizmu i także mają działanie kancerogenne.
Dzienne zalecane spożycie wody to 2-3 litrów a w czasie upałów nawet 5 litrów. Konkluzja nasuwa się sama. Spożywając wodę często dostarczamy naszemu organizmowi groźnych, niewidocznych związków takich jak: pestycydy i metale ciężkie oraz inne związki chemiczne. Jak można temu zapobiegać? Istnieje rozwiązanie:
Filtry odwróconej osmozy – filtry tego typu oczyszczają wodę na poziomie molekularnym. Tzn. są w stanie usunąć bakterie, wirusy, grzyby oraz pestycydy i metale ciężkie. Woda po przefiltrowaniu nadaje się do picia i co ważniejsze na pewno nie będzie negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Jako ciekawostkę podam, że wielkość porów w membranie osmotycznej wynosi zaledwie 0001 – 0,0005 mikrona. Dla zobrazowania jest to wielkość ok. 100-200 razy mniejsza od bakterii i 70 razy mniejsza od wirusa i tylko niewiele większa od pojedynczego atomu cząsteczki wody. Dzięki tego typu porom filtry odwrotnej osmozy są właśnie skuteczne choć proces filtracji przebiega dla 1 litra ok. 5 minut.