Oczekiwanie na przyjście na świat dziecka jest okresem, kiedy przyszła mama może doświadczać niejednokrotnie skrajnych emocji. W trzecim trymestrze mogą sięgać one zenitu, ale dla uspokojenia nastroju warto skupić swoją uwagę na tym, co pozwoli nam lepiej przygotować się do powitania nowego członka rodziny. To dobry czas aby przyjrzeć się bliżej, jak wygląda plan porodu oraz zastanowić, co powinna zawierać wyprawka do szpitala.
Czego chce przyszła mama – plan porodu
Matka natura tak przygotowała kobiece ciało, aby było ono zdolne do wydania na świat dziecka. Zdarza się, że u ciężarnej istnieją przeciwwskazania do porodu naturalnego albo rozwój sytuacji przy porodzie wymusza przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Nie każdy element akcji porodowej da się zaplanować, jednak na znaczną części z nich przyszła mama ma wpływ. Dużą pomocą w tym zakresie stanowi plan porodu, jaki ciężarne przygotowują same lub ze wsparciem położnej i lekarza prowadzącego. Plan porodu jest dokumentem, w którym przyszła mama opisuje, jak wyobraża sobie swój poród, odnosząc się do poszczególnych jego etapów oraz standardów opieki okołoporodowej.
Formalny plan porodu
O planie porodu traktują Standardy Opieki Okołoporodowej z 20 września 2012 roku, z którymi można zapoznać się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem Dz.U.12.1100.
Natomiast Standard Opieki Okołoporodowej z 1 stycznia 2019 roku opisuje to, co powinno znaleźć się w planie porodu. Standard ten umieszczono w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Wszystkie osoby sprawujące opiekę nad położnicą powinny wcześniej zapoznać się z planem porodu, omówić go z nią i zastosować się do jego postanowień, o ile okaże się to możliwe i bezpieczne dla rodzącej i dziecka.
Z czego powinien składać się plan porodu?
Indywidualizowany plan porodu to lista życzeń i oczekiwań rodzących względem poszczególnych etapów porodu i aspektów dotyczących opieki okołoporodowej. Wśród najistotniejszych elementów planu porodu powinno się wymienić:
- miejsce porodu,
- warunki porodu,
- osobę towarzyszącą ciężarnej w czasie porodu,
- przygotowanie ciężarnej do porodu,
- przebieg porodu,
- sposoby łagodzenia bólu przy porodzie,
- kwestię nacięcia krocza,
- wywołanie i stymulację przebiegu porodu,
- zgodę lub brak zgody na ewentualne cesarskie cięcie,
- opiekę tuż po porodzie i później na oddziale położniczym,
- kwestie dotyczące karmienia noworodka – m.in. zgodę na podawanie mleka modyfikowanego,
- szczepienie dziecka.
Schemat planu porodu można uzyskać w wielu szpitalach położniczych w Polsce lub znaleźć go w internecie. Warto sięgnąć po niego wcześniej, aby w spokoju przyjrzeć się jego poszczególnym elementom, a ewentualne wątpliwości rozwiać w rozmowie ze specjalistą.
Wyprawka do szpitala dla mamy – co przygotować?
Plan porodu można przygotować na długo przed tym, zanim rodząca trafi do szpitala. Natomiast na finiszu ciąży warto zapakować torbę z wyprawką. Powinna ona uwzględniać wszystkie rzeczy, które przydadzą się ciężarnej od momentu przyjęcia na oddział, aż do chwili, gdy z niego wyjdzie wraz z dzieckiem.
Wyprawka do szpitala powinna obejmować niezbędne rzeczy dla matki do porodu i okresu po porodzie. To między innymi:
- dokumenty – dowód osobisty, karta przebiegu ciąży;
- wyniki ostatnich badań – w tym grupa krwi, ostatnie badanie USG, badanie moczu, morfologia, badanie HBS i ostatnie badanie poziomu glukozy;
- środki higieniczne – podpaski poporodowe, jednorazowe majtki, podkłady na łóżko, ręczniki, kosmetyki, ręczniki papierowe, chusteczki, potrzebne kosmetyki;
- ubrania – wygodne koszule nocne, szlafrok, kapcie, staniki bawełniane do karmienia;
- rzeczy dodatkowe – telefon, ładowarka, poduszka do karmienia, rzeczy osobiste.
Wyprawka do szpitala dla maluszka
Potrzebna będzie też wyprawka do szpitala dla dziecka. Koniecznie trzeba zapakować do torby ubranka – najlepiej w całości rozpinane, które łatwo założyć noworodkowi. Do tego kocyk lub rożek, pieluszki jednorazowe w najmniejszym możliwym rozmiarze, pieluszki tetrowe i kosmetyki do pielęgnacji maleństwa. Kiedy mama wraz z dzieckiem będzie miała już wyjść ze szpitala, wystarczy, aby dumny tata przyniósł wygodne rzeczy dostosowane do pory roku oraz cieplejsze ubranka i nosidełko na przewiezienie dziecka ze szpitala do domu. Dzięki solidnemu przygotowaniu do porodu przyszła mama może się uspokoić i systematycznie oswajać się z nadchodzącym momentem narodzin dziecka.