Wypicie czarnej mocnej kawy to dla wielu z nas synonim udanego poranka. Niestety, choć najchętniej odtworzylibyśmy znany z wakacji aromat włoskich ulic i tamtejszych kafeterii, niełatwo jest uzyskać taki efekt…
Jak zatem zafundować sobie chwilę porannego relaksu przy odpowiednio zaparzonym czarnym napoju w domowym zaciszu?
Jak zaparzyć włoską kawową klasykę, czyli intensywne espresso, które błyskawicznie postawi na nogi nawet największego śpiocha? Nie jest to aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy dobry ekspres ciśnieniowy, trochę wiedzy zaczerpniętej od zawodowych baristów i już możemy zasiąść ze szklaneczką lub filiżanką aromatycznego napoju, aby nabrać sił przed czekającym na nas dniem.
Espresso czyli kawowa klasyka
Espresso to określenie na sposób parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym. Polega on na przepuszczeniu 25–35 ml bardzo gorącej wody (90–96°C) pod ciśnieniem 8,5–9,5 bar przez bardzo drobno zmielone i ubite ziarna kawy. Espresso to także nazwa tak przygotowanego napoju. Parzy się go z mieszanki kilku gatunków kaw. Otrzymany napar powinien mieć orzechowo-brązową barwę i być pokryty pianką, którą Włosi nazywają „crema”. To właśnie tej piance espresso zawdzięcza swój niezwykły aromat. Oprócz tego, że jest to samodzielny napój, espresso stanowi bazę dla bardzo wielu innych napojów kawowych – cappuccino, latte, macchiato czy americano.
Espresso serwuje się w małej, ogrzanej przed podaniem filiżance o pojemności około 70 ml, wypełnionej do połowy. Można ją pić z cukrem, choć kawowi „ortodoksi” uważają, że to niszczy jej smak.
Kawa to podstawa?
Włosi na swoje pierwsze espresso najczęściej wstępują do kawiarni w drodze do pracy czy na uczelnię. My w Polsce pierwszą kawę pijemy zazwyczaj jeszcze w domu. Jak przyrządzić samodzielnie espresso dorównujące aromatem i smakiem temu, które piliśmy we włoskiej kafeterii? Czy to w ogóle możliwe? Tak, ale pod warunkiem, że zastosujemy się do kilku prostych zaleceń baristów, czyli zawodowych specjalistów od parzenia kawy. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią kawę. Jej ziarna muszą być długo wypalane, aby nabrały pełni aromatu i smaku, którymi będziemy się później delektować. Najlepsze są te w odcieniu intensywnie brązowym, pochodzące z Kolumbii, Salwadoru i Kostaryki. Klasyczne espresso powinno być skomponowane z kilku gatunków kaw. Ponieważ samodzielnie trudno je dobrać w odpowiednich proporcjach, najlepiej skorzystać z kapsułek espresso. Ale ziarna to nie wszystko – ważna jest również jakość wody. Wbrew temu, co można by sądzić, woda mineralna czy źródlana nie nadaje się do przyrządzenia tego napoju, ponieważ duża zawartość substancji mineralnych zmienia smak naparu. Najlepsza będzie świeżo przefiltrowana kranówka.
Bądź baristą we własnym domu
Skoro mamy już odpowiednie składniki na kawę, możemy zabrać się za parzenie naszego domowego espresso, na przykład w ekspresie na kapsułki NESCAFÉ Dolce Gusto. W tym przypadku nasza rola, jako baristy, ograniczy się do wsunięcia kapsułki i naciśnięcia odpowiedniego guzika na automatycznym panelu sterowania. Resztę wykonana za nas urządzenie. Jeśli zapomnimy je wyłączyć przed wyjściem z domu, nie musimy wracać – nowoczesne ekspresy mają specjalny tryb „eco”, dzięki któremu wyłączają się, gdy nie używamy ich przez dłuższą chwilę.
Istnieją też ekspresy, które wymagają od nas więcej zaangażowania. Możemy w nich zaprogramować moc, temperaturę, ilość kawy, którą chcemy przygotować oraz czas parzenia. W przypadku espresso nie powinien on przekraczać 30 sekund, aby uniknąć tzw. „przeparzenia” kawy, bo będzie ona gorzka. Taki efekt może dać również ustawienie zbyt wysokiego ciśnienia.
Po pierwszym udanym domowym espresso na pewno będziemy mieli ochotę przyrządzić sobie kolejne filiżanki aromatycznego napoju. Aby nasza kawa zawsze była jednakowo smaczna, przestrzegajmy zasad parzenia. Warto też pamiętać o tym, by dbać o czystość oraz konserwację ekspresu
Kawa z prawdziwym włoskim makaronikiem mmmmm