Zabawki towarzyszą dzieciom od momentu narodzin i choć z czasem ich rodzaj się zmienia, jest kilka pozycji, po które dzieciaki chętnie sięgają niezależnie od wieku. Jakich zabawek nie powinno zabraknąć w dziecięcym pokoju?
Kredki
fot. Pixabay CC0 + modyfikacje własne
Kredki rozwijają wyobraźnię, uczą twórczego myślenia i ćwiczą dłonie. Rysowanie to dobry sposób na twórcze spędzanie czasu w pojedynkę, a także możliwość wyrażenia swoich uczuć. Ponieważ maluchy mają jeszcze trudności z prawidłowym utrzymaniem cienkiego przedmiotu w rączce, pierwsze kredki powinny być odpowiednio grube.
Układanki i gry planszowe
fot. Pixabay CC0 + modyfikacje własne
Gry planszowe uczą logiki, myślenia strategicznego, utrwalają nabyte wiadomości. Są też świetną okazją do integracji rodziny, bo wymagają obecności co najmniej dwóch osób. Z kolei puzzle to doskonała gimnastyka dla mózgu, bo układanki poprawiają koncentrację, spostrzegawczość, kreatywność i uczą wytrwałości. Większym dzieciom można zafundować puzzle przestrzenne, z których buduje się na przykład model statku albo kopię słynnej budowli.
Klocki
fot. Pixabay CC0 + modyfikacje własne
Klockami interesują się już niemowlaki, choć wtedy jeszcze nie potrafią z nich niczego zbudować. Ale dwulatek umie już ustawić prostą wieżę i pociąg, czterolatek potrafi stworzyć własną konstrukcję, a po trudne zestawy klocków chętnie sięgają nawet 14-latkowie. Najlepiej, gdy klocki są proste i nadają się do tworzenia dowolnych budowli, a nie tylko narzuconych przez producenta schematów.
Pluszowy miś
fot. Pixabay CC0 + modyfikacje własne
Ukochana zabawka z dzieciństwa? Nie można o niej zapomnieć! Na liście tych najczęściej wymienianych pierwsze miejsce niezmiennie zajmuje pluszowy miś. To z nim dziecko najchętniej zasypia, jemu zdradza swoje sekrety, zabiera go na wakacje i włącza do prawie każdej zabawy. Możemy zrezygnować z każdej innej zabawki, ale nigdy z misia. Dobrej jakości, pluszowe zabawki można zamówić na stronie Merlin.pl.
Instrumenty muzyczne
Edukacja muzyczna pobudza wyobraźnię i rozwija lewą półkulę mózgu, odpowiedzialną m.in. za logiczne myślenie, mowę, zdolności matematyczne. Dziecko nie musi zostać wirtuozem, ale warto zachęcać je od najmłodszych lat do sięgania po cymbałki, instrumenty perkusyjne, gitarę.
Rower i piłka
fot. Pixabay CC0 + modyfikacje własne
W dobie komputerów i telewizji trudno jest zachęcić dziecko do zabawy na świeżym powietrzu. Najlepszym sprzymierzeńcem rodzica może się wtedy okazać rower. Na początek najlepszy będzie rowerek biegowy, z czasem dziecko powinno się przesiąść na tradycyjny dwukołowiec. Równie użyteczna w zachęcaniu dziecka do wyjścia na podwórko jest piłka, którą można się bawić na wiele sposobów.