Przebieg porodu w szpitalu prywatnym jest podobny jak w placówce państwowej, ale wiąże się z większym komfortem dla kobiety. Zarówno ona i nowo narodzone dziecko są objęte opieką wybranych wcześniej specjalistów, którzy czuwają nad ich bezpieczeństwem całą dobę. Jakie jeszcze są różnice między porodem w szpitalu prywatnym i państwowym?
Poród w szpitalu prywatnym czy państwowym?
Wybór miejsca porodu należy wyłącznie do ciężarnej. O konkretnej placówce powinna zadecydować w ostatnich miesiącach ciąży. Jeśli uzna, że poród w państwowym szpitalu to dobry wybór, zostanie objęta opieką dopiero przed samym rozwiązaniem. Za poród w szpitalu państwowym nie musi też płacić. Jeśli jest ubezpieczona, będzie on w ramach podstawowej opieki medycznej oferowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Poród w szpitalu prywatnym jest bardziej komfortowy. Chodzi tu nie tylko o warunki lokalowe, ale także o opiekę położnej czy ginekologa. Zajmują się oni ciężarną zarówno przed porodem, jak i po rozwiązaniu. Ma ona większy komfort, ciszę i intymność, której nierzadko brak w państwowych placówkach. Na oddziałach zapewnia się rodzącej wszystko, czego na tę chwilę potrzebuje.
Czym się różni poród w szpitalu prywatnym od rozwiązania w placówce państwowej?
Przebieg porodu w placówce państwowej jest zbliżony do tego, który odbywa się na oddziale prywatnym. Różnią się one paroma szczegółami np.:
- ceną – poród państwowy jest bezpłatny. Pobyt na oddziale jest refundowany przez NFZ, o ile przyszła mama przedstawi odpowiednie dokumenty ubezpieczeniowe. Za poród prywatny trzeba zapłacić. Jego koszt często przewyższa kilka tysięcy złotych i jest zależny od wybranego przez rodzącą pakietu;
- miejscem porodu – oddziały w szpitalach państwowych nie dysponują odrębnymi pokojami, jak ma to miejsce w szpitalu prywatnym. Na popularnej porodówce jest miejsce dla kilku osób. W związku z tym brak możliwości zachowania intymności. Nie ma też pewności, że w danym momencie znajdzie się dla niej miejsce na sali porodowej;
- personelem – w prywatnej placówce kobieta ma możliwość wyboru położnej, z którą będzie rodziła. Może też zadecydować o wyborze ginekologa, który będzie sprawował nad nią opiekę przed porodem i podczas. W placówce państwowej nie ma takiej możliwości. Ciężarna rodzi z tym personelem, który w danej chwili ma zmianę;
- opieką poporodową – w szpitalach państwowych rzadko kiedy jest możliwość posiadania sali jednoosobowej i poszanowania prywatności kobiety. Są to placówki publiczne, gdzie na co dzień przewija się mnóstwo osób. W szpitalu prywatnym mama ma do dyspozycji komfortową salę jednoosobową lub apartament, w którym znajduje się miejsce także dla jej najbliższych.
Duże znaczenie dla kobiety ma wsparcie rodziny i możliwość skorzystania ze znieczulenia, jeśli rodząca nie ma wysokiego progu bólu. Nie we wszystkich placówkach państwowych jest to praktykowane. W prywatnych klinikach porodowych nie ma tego problemu. Rodząca jest otoczona fachową opieką i ma dostęp do środków przeciwbólowych, o ile takich potrzebuje.