Czy ta praca jest dla mnie?
Szukanie nowej pracy nie należy do tych najprzyjemniejszych chwil w naszym życiu. Wysyłamy kilkadziesiąt życiorysów tygodniowo, potem nadchodzi moment oczekiwania na telefon, od przynajmniej jednej z firm. Najczęściej jednak trwa to bardzo długo, gdyż proces rekrutacji w wielu firmach jest dość długotrwały. Do tego ilość osób szukających pracy w tym samym momencie co my, jest również przerażająca. Więc zanim nasz potencjalny pracodawca przedrze się przez tysiąc innych CV zanim dojdzie do naszego, mija przynajmniej kilka tygodni. Jednak kiedy już doczekamy się telefonu ogarnia nas euforia. Jesteśmy gotowi rzucić się na szyję przyszłemu pracodawcy za te wyróżnienie i wybranie nas spośród tysięcy innych kandydatów. Zanim jednak to zrobimy i przyjmiemy tę długo oczekiwaną posadę, powinniśmy rozważyć, czy nasza wymarzona praca zapewni nam wszystko to, czego oczekiwaliśmy.
Wynagrodzenie
Rzeczą podstawową, którą powinniśmy ustalić z naszym pracodawcą od samego początku współpracy jest system wynagrodzenia. Mimo iż zdaje się nam to oczywiste, że nasza zapłata jest ustalona, nie moglibyśmy być bardziej omylni. Zatrudniając się, często zapominamy omówić dokładnie szczegóły naszego systemu płac. I tak w trakcie pracy, okazuje się, że nie mamy płacone za nadgodziny. Drugim ważnym elementem jest zapoznanie się z systemem opłacania wyjazdów służbowych. Nie każda firma opłaca w całości faktury jakie im przedstawimy po powrocie z kilkudniowego pobytu w delegacji. Często wydzielony jest nam pułap kosztów jakich nie możemy przekroczyć. W wypadku kiedy wydamy więcej, niż firma wyliczyła, że powinniśmy, jesteśmy zmuszeni pokryć te koszta sami. Należy więc dowiedzieć się, czy kwoty jakie są przydzielane na delegacje odpowiadają realiom w jakich żyjemy i czy można za nie wyżyć. W innym wypadku ryzykujemy utratę znacznej części wynagrodzenia
na pokrycie kosztów wyjazdów służbowych.
Składki i świadczenia
Kolejną istotną rzeczą przy podejmowaniu zatrudnienia u potencjalnego pracodawcy jest upewnienie się jakie świadczenia są nam gwarantowane. Czy pracodawca będzie nam odprowadzał wszystkie składki, czy tez będziemy zmuszeni robić to sami. Wiele firm decyduje się teraz na wykupywanie pakietów zdrowotnych dla swoich pracowników w prywatnych placówkach zdrowotnych. Będąc więc zatrudnionym w takiej firmie przez krótki czas, nie zawsze nasze składki będą obejmowały darmowe świadczenia lekarskie u lekarzy niektórych specjalności, tj. np. stomatologia, neurologia, lub innych. Dla nowo zatrudnionych firmy często wykupują pakiet podstawowy, a na możliwość skorzystania z opieki u innych specjalistów, musimy zapracować dłuższym stażem pracy.
Możliwość rozwoju
Kolejną rzeczą na jaką należałoby zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o współpracy jest możliwość uczęszczania na różne kursy podnoszące nasze kwalifikacje. Wiele firm dba o swoich pracowników, organizując im kursy językowe (np.: kursy angielskiego), lub inne szkolenia, dzięki którym możemy nieustannie się rozwijać. Oczywiście uczęszczając na szkolenia sponsorowane przez zakład pracy i podnosząc w ten sposób swoje kwalifikacje, przyczyniamy się także do rozwoju firmy, przez co w przyszłości mamy większe szanse na awanse lub inne formy uznania ze strony pracodawcy.
Na rynku jest wiele firm poszukujących nowych, gotowych do pracy ludzi. Dlatego też wybierając przyszłego pracodawcę, nie podejmujmy pochopnych decyzji. Zwróćmy uwagą nie tylko na wynagrodzenie jakie oferuje nam przyszły pracodawca, ale też jakie inne świadczenia będą nam zapewniane i czy firma pozwoli nam w pełni się rozwijać i realizować. W końcu w pracy spędzamy większość swojego życia. Warto więc poświęcić więcej czasu, aby móc być szczęśliwym ze swoich wyborów.