W miarę dorastania małego dziecka rodzice dodają coraz to więcej składników do jego diety, powoli zmierzając do odżywiania stosowanego przez nich samych. Chęć spożywania posiłków, nie powinna jednak wynikać z przymusu, a z uczucia głodu, które dziecko odczuwa. Często zdarza się, że rodzice lub dziadkowie zmuszają dziecko do jedzenia na siłę z obawy, że samo nie jest wstanie wiedzieć, czy powinno w danej chwili jeść więcej, czy nie. Oczywiście zdarzają się też przypadki zaburzeń żywieniowych u dzieci, ale organizm zdrowego dziecka podpowiada mu czego potrzebuje, podobnie jak to ma miejsce u osoby dorosłej.
Niemniej jednak dziecko powinno zjadać dziennie 3-4 posiłki główne, plus jeden – lekki posiłek – może to być na przykład podwieczorek, mała przekąska itp., najlepiej w postaci owoców albo warzyw. – podaje M. Białogłowicz, technolog żywienia oraz prezes ZPC Piast.
Małe dziecko dopiero powoli zapamiętując smaki oraz zapachy zaczyna kształtować sobie własne preferencje smakowe, które oczywiście z wiekiem ulegają zmianą. Ważne by możliwie znacząco urozmaicać posiłki naszego dziecka, gdyż dzięki temu preferencje smakowe dziecka w starszym wieku będą zróżnicowane, co jest ważne dla jego diety. Dzieci, których dieta we wczesnym wieku jest monotonna, później mogą mieć problemy żywieniowe wynikające z niechęci do spożywania innych posiłków.
W przypadku gdy nasze dziecko niezbyt ochoczo odnosi się do nowych rzeczy w jadłospisie, można próbować podawać mu niewielkie ilości nowych składników z potrawami, które już zna i lubi. Jednak nie wolno robić nic na siłę i zmuszać dziecka do jedzenia, bowiem wtedy wywołamy jedynie niechęć do nowego składnika.
Do momentu ukończenia 3 roku życia dziecku nie należy, a nawet nie wolno podawać potraw ciężko strawnych, szczególnie smażonych na oleju lub innym tłuszczu jak na przykład frytki, kotlety, placki ziemniaczane, chipsy itp… Koniecznie należy unikać także tak zwanych warzyw wzdymających jak kapusta i zwykle nielubiana przez dzieci brukselka, cebula, czosnek, fasola, czy groch. Powinniśmy także unikać ciast z duża ilością cukru i tłuszczu. Można zamiast tego wprowadzać do diety dziecka nisko tłuszczowe ciastka.
Nie można też dziecku wszystkiego zabraniać, ale starajmy się zniechęcać je do jedzenia produktów mocno przetworzonych i niezdrowych. Wszelkiej maści fastfood’y i chipsy odpadają. Należy unikać taż sztucznych, chemicznych dodatków, które często stosowane są w różnych koncentratach, przyprawach, kostkach rosołowych i zupkach błyskawicznych. Poza tym zawierają one wręcz olbrzymie ilości soli oraz konserwantów, co sprawia, że są szczególnie niezdrowe.
Napoje dla dziecka
Jeśli chodzi o napoje to unikamy wszelkich napojów gazowanych, dziecku najlepiej podawać wodę niegazowaną oraz wartościowe soki z owoców lub mieszanki z owoców i warzyw np. marchewki. Warto też zwrócić uwagę, że nie każdy sok jest na prawdę sokiem, dlatego należy czytać etykiety i skład podany na opakowaniu. W przypadku małych dzieci poniżej 3 roku życia, powinniśmy podawać im jedynie soki z atestem lub akceptacją Instytutu Matki i Dziecka. Tylko wtedy mamy pewność, że dany sok został dokładnie przebadany i nie zawiera szkodliwych substancji.
Karmienie dziecka, a otyłość i nadwaga
Obecnie dużym problem jest otyłość wśród dzieci. Jak już wspomnieliśmy nie wolno zmuszać dziecka do jedzenia. Maluchy, które są przekarmiane mogą cierpieć na nadwagę. Odsuwanie głowy, zaciskanie warg i odpychanie ręki karmiącego zwykle oznacza, że dziecko ma już dość i jest najedzone. Takie reakcje zdarzają się też w przypadku gdy maluch jest karmiony zbyt szybko, jednak można to łatwo zaobserwować i dostosować szybkość karmienia. Karmiąc dziecko powinniśmy wykazywać się cierpliwością.
Pamiętajmy, że nawyki żywieniowe z dzieciństwa będą rzutować na rozwój dziecka w przyszłości, tak więc traktujmy karmienie dzieci poważnie…
Jeśli chodzi o napoje to unikamy wszelkich napojów gazowanych, dziecku najlepiej podawać wodę niegazowaną, specjalne herbatki doraz wartościowe soki z owoców lub mieszanki z owoców i warzyw np. marchewki. Warto też zwrócić uwagę, że nie każdy sok jest na prawdę sokiem, dlatego należy czytać etykiety i skład podany na opakowaniu. W przypadku małych dzieci poniżej 3 roku życia, powinniśmy podawać im jedynie soki z atestem lub akceptacją Instytutu Matki i Dziecka. Tylko wtedy mamy pewność, że dany sok został dokładnie przebadany i nie zawiera szkodliwych substancji.