Jeszcze kilka lat temu stan, w którym kobieta nie zachodziła w ciążę mimo starań przez co najmniej rok, dotyczył około 10 – 15 par. Obecnie niektóre szacunki mówią nawet o 1/5 par, które czekają bezskutecznie na dziecko. Medycyna wychodzi naprzeciw ich marzeniom, oferując coraz bardziej nowoczesne metody leczenia. Dobór metody leczenia jest uzależniony od stwierdzonej jej przyczyn.
W wielu przypadkach (około 20 procent) jednoznaczne określenie przyczyn niemożności zajścia w ciążę jest niemożliwe. W takim wypadku mówi się o tak zwanej niepłodności idiopatycznej. Przyczyny mogą leżeć po stronie mężczyzny (35 procent przypadków) lub kobiety (również 35 procent). W 10 przypadkach na 10 przyczyna leży po obu stronach.
Czasami jedynym rozwiązaniem jest metoda pozaustrojowa (in vitro). Wiele par obawia się tej metody lub ma wątpliwości wynikające nie tyle z przeciwwskazań medycznych, co ze światopoglądu. Jednak pragnienie posiadania dziecka jest na tyle istotną potrzebą, że w końcu decydują się na wizytę w jednej z klinik przeprowadzających zabiegi in vitro.
Standardowo przeprowadza się serię badań, które pomagają określić przyczyny niepłodności. Można je wykonać w wielu klinikach takich jak na przykład InviMed, gdzie bada się również mężczyzn. Niektóre badania opierają się na ocenie makroskopowej i mikroskopowej. Istnieje wiele czynników mogących stanowić przyczyny niepłodności. Często da się temu zaradzić, dlatego w przypadku podejrzeń tego typu zaburzeń warto się przebadać i wraz ze specjalistami znaleźć rozwiązanie.