Na kryzys w związku wpływ ma najczęściej nie jeden, ale grupa czynników. Często jako przyczyna pogorszenia relacji podawana jest zdrada, jednak warto się zastanowić, czego jest ona objawem, potraktować ją jako symptom głębszego problemu. Im wcześniej zaburzenia w relacjach zostaną zauważone, tym szybciej i skuteczniej można naprawić wszystko to, co nie działa. Nie oznacza to jednak, że w przypadku, gdy po pomoc zgłaszamy się w ostatniej chwili, nie ma dla nas szansy – nadzieja jest zawsze – jeżeli są chęci, obu stron.
Kiedy potrzebna jest pomoc?
Kryzys ma wiele przyczyn, a w momencie, gdy nie potrafimy samodzielnie dojść do porozumienia, rozsądną opcją jest terapia terapia małżeńska. Warszawa to jedno z lepszych miejsc na poszukiwania terapeutów specjalizujących się w terapii par. Duże aglomeracje zazwyczaj skupiają świetnych profesjonalistów. (Zobacz gdzie odbywa się terapia małżeńska w Warszawie). Zanim jednak zdecydujemy się na terapię, warto wspólnie zdiagnozować przyczynę pogorszenia relacji.
Przyczyny kryzysu w związku
Powodów kryzysów w związkach jest wiele – jednym z najczęściej podawanych jest zaburzona komunikacja – nie potrafimy już ze sobą rozmawiać, aby nie doprowadzać do konfliktów lub co gorsze – nie rozmawiamy prawie wcale albo prowadzimy jedynie dyplomatyczną wymianę zdań. Często wynika to z głębszych problemów, np. trudności w określeniu własnych potrzeb, swojej roli oraz braku akceptacji tego, że każdy ma prawo do bycia sobą. Próba zmiany partnera i dostosowania go do naszego wyobrażenia o nim zawsze kończy się fiaskiem. Tracimy szacunek dla potrzeb drugiej jednostki, dla jej odrębności. Przemilczanie sytuacji, w których nie czujemy się komfortowo, też nie jest najlepszym rozwiązaniem – takie działania najczęściej prowadzą do kumulacji negatywnych emocji, niekontrolowanych wybuchów i pogłębienia kryzysu. Często w momencie, gdy komunikacja w związku ulega poprawie inne problemy “rozwiązują się same”, ponieważ zaczynamy o nich rozmawiać i poszukiwać wspólnie rozwiązań.
Kolejny problem dotyczy braku bliskości, początków fizycznego i emocjonalnego oddalania się od siebie, utraty poczucia bezpieczeństwa. Sygnały alarmujące o destrukcji relacji w tym obszarze są łatwe do zauważenia: brak ochoty na wspólny seks, coraz mniej czułości, opiekuńczości i finalnie również zdrada. I znów wracamy do punktu wyjścia – komunikacja. Ludzie, którzy ze sobą szczerze rozmawiają są w stanie taką sytuację wspólnie przeanalizować, znaleźć rozwiązanie. Oczywiście nie jest to proste, ale wykonalne – przecież z jakiegoś powodu postanowiliśmy być ze sobą, prawda?
Na czym polega terapia dla par, terapia małżeńska?
Na terapię warto się zdecydować w momencie, gdy trudno jest wspólnie dojść do konstruktywnych wniosków, a sytuacje konfliktowe zawsze kończą się w ten sam schematyczny sposób, nie prowadząc do żadnych pozytywnych konkluzji. Najważniejsza we wspólnej terapii jest gotowość na nią obojga partnerów. Na sesjach z psychoterapeutą poruszane są wszystkie kwestie mogące być przyczyną zaburzeń w relacji, nawet te bardzo intymne, dlatego bardzo ważna jest szczerość, otwartość i chęć uczestniczenia w tym procesie.