Przedszkole z założenia jest miejscem stworzonym dla najmłodszych dzieci, które potrzebują profesjonalnej opieki w czasie, gdy rodzice są w pracy. Oczywiście czas spędzany tam nie jest przeznaczony wyłącznie na zabawę, ponieważ maluchy w grupie uczą się czasem zupełnie mimochodem pewnych cennych umiejętności. Większość tych umiejętności dzieci nabywają właśnie poprzez zabawę często kierowaną przez wychowawcę.
Na takiej samej zasadzie możemy uczyć nasze dziecko wielu ciekawych umiejętności w domowym zaciszu. Edukacja przedszkolna uczy nie tyle konkretnych umiejętności, takich jak dodawanie czy pisanie, ale pomaga w wyrabianiu pewnych psychologicznych zdolności. Przykładowo, zabawy dla dwulatka są inne niż dla czterolatka, ale obie mogą stymulować chociażby rozwój kreatywnego lub logicznego myślenia.
Takie zabawy mogą też rozwijać pamięć, a wszystkie te zdolności z kolei sprzyjają nauce na wyższych szczeblach edukacji. Kreatywność pomaga człowiekowi właściwie na każdym etapie życia, ponieważ pozwala na szybsze znalezienie rozwiązania w trudnej sytuacji. Logika i pamięć natomiast pomagają w uczeniu się różnych, bardziej konkretnych szkolnych przedmiotów. Istotna jest także spostrzegawczość, która bardzo przydaje się w życiu, a której można dziecko nauczyć poprzez zabawy.